Pełny brzuch jak balon? Oto naturalne i ekspresowe sposoby na wzdęcia i zaparcia.

  1. W naszych czasach bardzo dużo osób boryka się z problemami typu wzdęcia, wiatry czy zaparcia. Na szczęście mamy naturalne i bardzo skuteczne sposoby na radzenie sobie z tymi dolegliwościami.

Po pierwsze należy zaobserwować, które pokarmy powodują u nas wzdęcia i dyskomfort w brzuchu. Zapewne, że u większości będzie to nabiał.

Nabiał powoduje produkcję gazów i wzdęcia, dlatego najlepiej ograniczyć spożywanie mleka zwierzęcego, sera, jogurtów (zwłaszcza, że niemal wszyscy korzystają z przemysłowych produktów). Zamiast tego można wprowadzić do diety różnego rodzaju mleka roślinne: kokosowe, migdałowe, owsiane lub ryżowe (zobacz przepis na domowe mleko ryżowe).

Brokuły, kapusta i szparagibardzo wartościowe pod względem odżywczym, ale również mogą wywołać wzdęcia. Sprawdź, jak działają na ciebie. Rafinowany cukier, który nie jest strawiony dostaje się do jelita grubego i powoduje procesy gnilne.

Fasola zawiera oligosacharydy, czyli cukry, których nie jesteśmy w stanie strawić. Dlatego przed spożywaniem należy ją moczyć, aby pozbyć się ich nadmiaru.

Jabłka i gruszki są owocami bogatymi w wyjątkowy błonnik. Jednak dla wrażliwych żołądków może to być wyzwanie. Jeżeli nie tolerujesz jabłek i gruszek, ogranicz ich spożycie.

Inna sytuacja jest z gumami do żucia lub cukierkami. W trakcie ich żucia/ssania przełykasz ślinę o wiele częściej, a co za tym idzie również powietrze. W dodatku gumy i cukierki są często słodzone sztucznymi słodzikami, które powodują problemy żołądkowo-jelitowe.

Solone potrawy (wędliny i inne) ze względu na wysoką zawartość sodu powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Nie przesadzaj z podażą sodu w diecie. Trzymaj się maksimum 2,3 grama dziennie.

Gazowane napoje takie jak cola lub piwo uwalniają dwutlenek węgla w naszym przewodzie pokarmowym, co także może wywoływać wzdęcia.

Czujesz wzdęcia? Naturalne i ekspresowe sposoby na wzdęcia i zaparcia.

Koper włoski

Sama roślina i jej nasiona mają właściwości rozkurczające na jelita. W dodatku pozbywamy się wzdęcia i gazów. W ten sposób pomożesz mięśniom układu pokarmowego na rozluźnienie. Działanie żółciopędne pomaga poprawić trawienie i pozbycie się bólu po posiłku.

Imbir

W swoim składzie ma enzym trawiący białka zwany imbirową proteazą. Pomaga on pozbyć się objawów z przewodu pokarmowego. Uwalnia również od gazów i przelewania.

Ananas

Ma podobne właściwości co imbir. Posiada enzymy wspierające trawienie i zmniejszające ryzyko wzdęcia. Dodatkowo ananas może poszczycić się przeciwzapalną komponentą.

Kminek

Jego nasiona mają wiatropędne właściwości, które można wykorzystać w zapobieganiu wzdęciom i leczeniu ich. Choć pamiętajmy, że dla płaskiego brzucha liczy się też dobra flora jelitowa.

Papaja

Papaja jest niesamowitym owocem, który zmniejsza wzdęcia. Enzym papaina również trawi białka, które wywołują gazy. Działa również cudownie przeciwpasożytniczo.

Ocet jabłkowy i cytryna

Dzięki octowi i cytrynie poprawisz wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu ciało otrzyma więcej związków odżywczych z pożywienia. 1-2 łyżeczki dziennie octu w szklance wody (najlepiej ciepłej) lub połowa-cała cytryna wyciśnięta + pół szklanki wody (również dobrze ciepłej) – to przepis na zdrowie. Na pusty żołądek ciepłym napojem zdziałasz cuda.

Rumianek

Rumianek ma właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne i wiatropędne. Posiada także łagodzący efekt na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Herbatka rumiankowa rozluźnia, redukuje stres w ciele, który jest głównym powodem problemów żołądkowo-jelitowych. Ponadto zmniejsza biegunkę u małych dzieci.

Natka pietruszki

Fenomenalna dla poprawy zapachu z ust (np. po zjedzeniu czosnku). Dobra również na trawienie. Natka pietruszki jest naturalnym środkiem moczopędnym, czyli pozbywa się nadmiaru sodu oraz wody w organizmie. Dodatkowo łagodzi wzdęcia i przelewanie.


Dziękuję za przeczytanie. Pamiętaj, że gazy, wzdęcia i zaparcia mogą być objawami różnych chorób. Warto porozmawiać z lekarzem o swoich odczuciach i zmianach, jakie wprowadzamy.

Poczytaj również inne ciekawostki Zdrowym stylu życia i Naturalnych przepisach na Zdrowie (link)

źródło: mrhealthylifestyle.com


loading...
Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

2 thoughts on “Pełny brzuch jak balon? Oto naturalne i ekspresowe sposoby na wzdęcia i zaparcia.”

  1. Bez enzymów nie moglibyśmy strawić pożywienia a nasz organizm nie byłby w stanie go wykorzystać. Dzięki enzymom dobrze przyswajamy z pożywienia witaminy, minerały i aminokwasy potrzebne do sprawnego działania organizmu. Składniki pokarmowe posiadają specyficzny dla nich aparat enzymatyczny. Enzymy biorące udział w trawieniu są uwalniane w różnych odcinkach przewodu pokarmowego, jednak to jelito cienkie stanowi w tym względzie najważniejszy odcinek. Tu treść pokarmowa jest trawiona do składników prostych, tu także są one wchłaniane do krwi. Naturalnym źródłem enzymów są surowe warzywa, jaja, nie przetworzone mięso i ryby. Chociaż główny etap trawienia przypada na odcinek jelita cienkiego, to obróbka enzymatyczna ma miejsce także w żołądku. Zawarte w treści pokarmowej białka pod wpływem zawartej w soku żołądkowym pepsyny, ulegają rozpadowi na mniejsze jednostki – polipeptydy, przygotowując w ten sposób następną fazę procesu trawienia, rozkład na aminokwasy, który przebiega w jelicie cienkim.Właściwości podobne do pepsyny posiada pochodząca z papai papaina dlatego też bywa nazywana często pepsyną roślinną. Idealnie z rejonu Morza Karaibskiego już przed stuleciami zauważyli, że mięso owinięte wielkimi liśćmi papai szybko mięknie. Materiałem podstawowym większości dziś używanych przypraw kuchennych zmiękczających mięso, jest właśnie wyciąg z papai. Nic dziwnego – głównie działanie papai to wstępny proces trawienia mięsa (tj. zmiękczanie go jeszcze przed strawieniem w żołądku). W lecznictwie ludowym papaja już dawno używana jest przy schorzeniach żołądka oraz do zwalczania pasożytów jelit ( środek glistobójczy). Polecam http://vita24.life/calivita-digestive-enzymes-23.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.