Układ limfatyczny – objawy niewydolności i 10 sposobów na oczyszczanie

Jeżeli chcesz żyć długo i zdrowo, potrzebujesz wiedzieć co to jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Ludzkie ciało posiada różne organy i gruczoły przystosowane do pełnienia tej funkcji. Układ limfatyczny odpowiada właśnie za „wyrzucanie śmieci” po metabolizmie komórkowym.

Niestety, kiedy doprowadzimy do przeciążenia toksynami, drogi ich usuwania mogą się, potocznie mówiąc, zatkać i zmniejszyć wydolność całego procesu. Układ limfatyczny pełni tutaj bardzo ważną funkcję i każdy znawca medycyny naturalnej wie, że często to od niego należy rozpocząć leczenie. Dodam, że medycyna akademicka nie przykłada do tego tak dużej wagi.

Układ limfatyczny jest częścią układu krążenia oraz odporności. Składa się z gruczołów, węzłów chłonnych, śledziony, grasicy oraz migdałków. Limfa pełni wiele różnych funkcji, np. usuwa nadmiar płynu międzykomórkowego z tkanek, transportuje również tłuszcze z jelit do krwioobiegu.

Niestety z wielu powodów układ limfatyczny może pogarszać swoją funkcję. Niedobór substancji odżywczych w diecie, duże ilości przetworzonego jedzenia, mała aktywność fizyczna – to niektóre z przyczyn. Niewydolność limfatyczna może się manifestować jako: zapalenie stawów, zła kondycja skóry, niestrawność, częste bóle głowy, migreny, zapalenie zatok, niewyjaśnione kontuzje, nadwaga, otyłość lub przewlekłe zmęczenie.

Układ limfatyczny, inaczej chłonny, nie posiada pompy, jaką jest serce, dlatego potrzebuje ruchu, oddychania, dobrej funkcji jelit i pracy mięśni, aby krążenie limfy mogło zachodzić prawidłowo.

10 sposobów na zdrowy układ limfatyczny, przepływ chłonki i oczyszczenie organizmu z toksyn

1. Ćwiczenia.

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla układu chłonnego. Zacznij od spokojnych treningów, potem stopniowo zwiększaj obciążenie. Najlepsze są podskoki na trampolinie.

2. Alternatywne terapie.

Masaż limfatyczny jest jedną z najłatwiejszych metod detoksykacji. Umiejętna masażystka potrafi stymulować limfę i płyny w celu oczyszczenia komórek z toksyn. Akupunktura jest kolejnym dobrym sposobem. Warto wypróbować saunę. Zastosowanie może mieć tutaj również hirudoterapia – stara metoda leczenia za pomocą niektórych gatunków pijawek. Niektórym pomóc może refleksologia.

3. Gorące i zimne prysznice (naprzemienne).

Gorąca woda rozszerza naczynia, zimna obkurcza. To świetny masaż dla układu krążenia. Nie jest to metoda zalecana kobietom w ciąży oraz tym, którzy cierpią na schorzenia sercowo-naczyniowe.

4. Używaj suchej szczotki.

Masuj ciało okrężnymi ruchami specjalną suchą szczotką. Następnie weź prysznic, np. naprzemienny.

5. Pij czystą wodę.

Pij dużo wody. W zależności od Twojej masy ciała i zdrowia, ale przynajmniej te przysłowiowe 2 litry. Dodawaj cytrynę oraz sól dla lepszego smaku i właściwości.

6. Unikaj noszenia obcisłych ubrań.

Możesz w ten sposób zablokować przypływ limfy i spowodować akumulację toksyn.

7. Oddychaj głęboko.

Nasze ciała zawierają 3 razy więcej limfy niż krwi. Głębokie oddychanie wspiera jej przepływ.

8. Jedz pokarmy usprawniające przepływ.

Surowa i bogata w substancje odżywcze dieta uzdrawia układ limfatyczny. Oto przykłady oczyszczających pokarmów: zielone, liściaste warzywa, siemię lniane, chia, awokado, czosnek, orzechy brazylijskie, migdały, orzechy ziemne, żurawina.

9. Unikaj pokarmów blokujących naczynia chłonne.

Są to między innymi: przetworzone jedzenie, słodycze, mięso, nabiał, cukier, soja, nadmiar soli.

10.Używaj ziół stymulujących przepływ chłonki.

Jeżówka, traganek, gorzknik kanadyjski, kolendra, szkarłatka, pietruszka – te zioła wspaniale poprawią funkcjonowanie układu limfatycznego.


Dziękuję Ci za przeczytanie. Polub Warsztat dobrego słowa na FB oraz udostępnij ten wpis swoim znajomym.

8 thoughts on “Układ limfatyczny – objawy niewydolności i 10 sposobów na oczyszczanie”

 1. Śniło mi się dziś, że miałam stopy całe w pijawkach, to chyba jakiś znak! Dzięki za artykuł, będę pić te zioła:) Dużo o przepływie limfy i kluczowej roli, jaką odgrywa w organizmie mówi dr Robert Morse. Polecam, jeśli nie znasz.

 2. ad. 7. Nie tyle głęboko co przeponowo, bo ruch przepony jest poza ruchem w ogóle najlepszym sposobem na „pompowanie” limfy. Dla osób ciężko chorych lub z małą ilością ruchu polecam proste ćwiczenie ze „spadaniem” na pięty (unosimy się na palcach 1,5 – 2 cm i spadamy na piety).
  A tak naprawdę jedyną bardzo szybką (2 do 10 miesięcy) i bezpieczną metodą czyszczenia limfy, jest jej „upuszczanie” metodą Ashkara która ma skutek uboczny, „leczy” większość nowotworów a ściślej tworzy sytuację w której faza naprawcza jest znacznie bezpieczniejsza w przebiegu.

 3. Ad.10 Jak tych ziół używać – parzyć, czy robić maści, a może tinctury? Jakie części tych ziół będą użyteczne korzenie, nasiona, liście czy…? A dawkowanie – ile, żeby było skutecznie?

 4. Z chińskiej medycyny:
  Jednym z najlepszych sposobów oczyszczenia całego systemu limfatycznego jest szczotkowanie ciała szczotką z naturalnego włosia. Szczotkę należy chronić przed wilgocią.
  Szczotkowanie skóry na sucho pobudza kanały limfatyczne, które odprowadzają toksyczny śluz do okrężnicy, i tym samym oczyszczają układ limfatyczny, dzięki czemu może on właściwie spełniać swe zadanie: odtruwać krew i tkanki. Dodatkowym pozytywnym efektem ubocznym tego rodzaju masażu skóry jest pobudzenie powierzchniowego krążenia krwi oraz przypływ energii.
  Zabieg polega na omiataniu suchej powierzchni skóry nagiego ciała z wyjątkiem twarzy długimi ruchami mniej więcej w kierunku okrężnicy. Nie należy ciała mocno trzeć, masować, ani wykonywać szczotką ruchów okrężnych. Ramiona należy szczotkować od dłoni w kierunku barków, nogi od stóp do bioder, w dół pleców i tułowia, w górę pośladków, w dół szyi i wzdłuż barków. Po kilku dniach w oddawanym kale pojawi się śluzowata substancja: to jest właśnie toksyczna limfa, która dzięki szczotkowaniu została odprowadzona z wnętrza organizmu do okrężnicy.
  Staranna pielęgnacja układu limfatycznego wymaga codziennego szczotkowania skóry przez mniej więcej trzy miesiące. Potem wystarczy ten zabieg powtarzać dwa razy w tygodniu. Jednakże jeśli czujemy, że opanowuje nas jakaś choroba, należy wznowić codzienne szczotkowanie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.