Smartfon – w taki sposób zabiera Nam czas i rujnuje zdrowie.

Używanie telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach jest podstawa naszego życia. Dzięki niemu komunikujemy się ze światem i czerpiemy wszelkie informacje. Smartfon strzeże naszego czasu, pilnuje spraw prywatnych oraz służbowych. Można powiedzieć, że pochłania nasze życie niemal w 100%.

I o tyle o ile jego służebność jest nam niezbędna, tak niestety jego użytkowanie niesie za sobą również pewne ryzyko, żeby nie powiedzieć niebezpieczeństwo, zagrażające często naszemu zdrowiu.

Wieczorne przeglądanie smartfonów jest praktykowane praktycznie przez każdego. Jest to czas kiedy spokojnie możemy odczytać zaległe wiadomości i maile, przejrzeć portale społecznościowe, sprawdzić aurę następnego dnia czy chociażby przejrzeć własnoręcznie stworzoną galerię zdjęć.

Smartfon – w taki sposób zabiera Nam czas i rujnuje zdrowie.

Tymczasem okazuje się, że wpływ niebieskiego światła emitowanego przez telefony, zwłaszcza przed snem skrajnie negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Niebieskie światło jest bowiem fragmentem pełnego widma światła, które towarzyszy nam codziennie poprzez promieniowanie słoneczne. Nocna dawka tego światła, transmitowana ze zwiększonym natężeniem przez takie urządzenia jak smartfon może prowadzić do pogorszenia wzroku, zaburzeń snu, a nawet zwiększyć ryzyko zachorowań na raka piersi czy prostaty.

Uszkodzenie wzroku może postępować etapowo. W początkowym stadium może nastąpić naruszenie siatkówki, następnie zwyrodnienie plamki żółtej, a niekiedy może rozwinąć się również zaćma.

Zaburzenia snu z kolei są efektem zakłóconej produkcji melatoniny, która odpowiada za cykl spania. Brak regularnego snu rozregulowuje właśnie ten cykl, co w konsekwencji może powodować schorzenia typu depresja, wzrost wagi, problemy sercowo-naczyniowe, zaniki pamięci czy chociażby dostrzegane gołym okiem defekty skóry, eksponujące jej niedoskonałości czy postępujący szybciej niż kiedykolwiek proces starzenia.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka jest także efektem zachwianego poziomu melatoniny, która jest silnym przeciwutleniaczem i naturalną bronią organizmu przed rakiem. Cyklicznie tłumiona przez niebieskie światło w porze wieczornej i nocnej może ostatecznie wywołać poważne schorzenia.

Dlatego też ważnym jest, aby organizm przed snem został wyciszony i nie był narażony na z pozoru niegroźny wpływ urządzeń powszechnego użytku.

Wieloletnie badania naukowe dowodzą, iż problem ten jest naprawdę poważny i nie należy go bagatelizować.


Poczytaj również inne wpisy o Zdrowym stylu życia.

źródło


Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.