rak

NAUKOWO DOWIEDZIONO: Rak jest chorobą spowodowaną przez człowieka.

Niektórym będzie pewnie ciężko w to uwierzyć, ale aktualne badania dowodzą, że rak jest chorobą w 100% wywołaną czynnikiem ludzkim.

Najczęściej powodowany jest przez dietę oraz zanieczyszczenie środowiska. Na Uniwersytecie w Manchesterze w KNH Centre for Biomedical Egyptology in England, w 2010 roku, po przestudiowaniu całej przetrwałej literatury ze Starożytnych Grecji i Egiptu (włączono również wcześniejsze okresy) znaleziono pierwszy w historii przypadek raka u mumii pochodzącej z Egiptu.

Wyniki badania opublikowano w Nature Reviews Cancer. Był to jedyny przypadek raka na setki przebadanych egipskich mumii. Podobnie jak bardzo rzadko można było wyczytać w starożytnych zapiskach o tym, że rak był w tych czasach medycznym problemem. Nie było go aż do Rewolucji Przemysłowej, kiedy to rak stał się niesamowicie popularnym schorzeniem, szczególnie wśród dzieci. Dowodzi to teorii mówiącej, że nie jest on związany ze współczesnym wydłużeniem życia.

W uprzemysłowionych społeczeństwach, rak jest drugą co do częstości, po chorobach sercowo-naczyniowych, przyczyną śmierci. Natomiast w czasach starożytnych był niezwykle rzadki.” Mówi prof. Rosalie David z wydziału Nauk o Życiu. W naturalnym środowisku nie ma niczego, co mogłoby powodować raka. Dlatego musi to być choroba powodowana stricte przez człowieka, w związku z zanieczyszczeniem środowiska, zmianą diety oraz stylu życia.”

„Nawiązując do tych badań, ważnym faktem jest historyczna perspektywa tej choroby. Możemy wydać stanowcze postanowienia na temat raka i jego częstości występowania na przestrzeni wieków czy tysiącleci. Mamy mnóstwo danych na ten temat.”

Rak a współczesne uprzemysłowienie

Badanie zawarło pierwszy w historii przypadek raka u egipskiej mumii, który odkrył prof. Michael Zimmerman, gość z Villanova University, niedaleko Filadelfii. Zdiagnozował on raka odbytnicy u jednej niezidentyfikowanej mumii, która należała do przeciętnej osoby żyjącej w latach 200-400 n.e.

„W starożytnych czasach, kiedy brakowało poważnej chirurgii, rak musiał przetrwać w każdym przypadku. Nieobecność zmian złośliwych u mumii może być zinterpretowana tylko w jeden sposób – były to niezwykle rzadkie przypadki w Starożytności. Wskazuje to na to, że czynniki ryzyka rozwoju raka są ograniczone do społeczeństw narażonych na nowoczesne uprzemysłowienie.” – mówi Zimmermann.

Grupa naukowców zbadała przetrwałe mumie oraz przetrwałe dokumentacje ze Starożytnego Egiptu.

Ekipa naukowa poszła nawet o krok dalej badając czasy ludzi pierwotnych, aż po erę dinozaurów.

Rak nie jest powodowany przez wydłużenie czasu życia

W istocie, rak był bardzo rzadkim znaleziskiem w materiałach przetrwałych po wczesnym człowieku i w zwierzęcych skamielinach. Istnieje jedynie kilka przykładów, jeżeli chodzi o zwierzęta z tamtych czasów, choć i tak jest to kwestią sporną, czy to na pewno rak.

Jednakże odnaleziono oznaki złośliwego nowotworu w skamielinie Edmontozaura nieznanego pochodzenia. Inne badania wykazały nowotworzenie nienormalnej tkanki w niektórych częściach ciała, co wskazuje na obecność procesów nowotworowych w tych skamielinach.

Niektórzy medyczni badacze i naukowcy twierdzą, że rzadkie przypadki raka były spowodowane krótkim życiem ówczesnych ludzi. Choć statystyka jest prawdziwa. W Starożytnym Egipcie ludzie nie rozwijali chorób, które w dużej mierze dotyczą młodych dorosłych.

Innym wyjaśnieniem niskiej popularności raka w dawnych czasach jest teoria, że rak nie jest tkanką, która może przetrwać taki okres czasu. Zimmerman przeprowadził eksperymenty wskazujące, że mumifikacja utrwala również komórki nowotworowe oraz strukturę guzów. Dodatkowo wykazano, że rak konserwuje się lepiej niż zdrowe tkanki.

Odkryto jedynie dwie mumie, które zawierały w sobie mikroskopijne oznaki obecności raka. Do badań włączono również radiologię ukierunkowaną na wykrywanie nowotworów. Niestety nie znaleziono dowodów na ich istnienie.


Cóż, jak widzimy profilaktyka raka leży w naszych rękach. W Warsztacie pisane było o tym wielokrotnie. TUTAJ jest link do tych wpisów.

Każde doniesienia są warte poznania. Jeżeli ślepo i nerwowo próbujemy wykluczyć pewną część informacji, chcąc by zniknęły – to znaczy, że tym bardziej warto się z nimi zapoznać. A co jak przyczyna leży w nas samych, tylko nie chcemy uderzyć się w pierś? Warto się czasami zastanowić nad sobą. Może cały nasz dotychczasowy świat jest zwyczajnym kłamstwem?

Nie bójmy się spojrzeć krytycznie. Życie w prawdzie jest tego warte. Gdziekolwiek ta prawda leży. Prawdziwej prawdzie nieprawda nie szkodzi, bo prawda jest po prostu prawdą. Grzechem nie jest szukać i nawet błądzić.

źródło

1 thought on “NAUKOWO DOWIEDZIONO: Rak jest chorobą spowodowaną przez człowieka.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.