Jeżeli nie masz wielu znajomych, być może masz niesamowitą cechę. Nie zgadniesz jaką!


loading...

Wśród nas żyje wiele osób, które nie mają wielu (lub w ogóle) znajomych. A mimo to potrafią być szczerze szczęśliwi! Czy wiesz jaki jest tego powód? Zapewne mało kto zdaje sobie sprawę, jak łatwo i praktycznie funkcjonuje to w rzeczywistości.

Jednym z głównych powodów, dlaczego wybieramy samotność, oparty jest na poziomie inteligencji. Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest, że mądre dzieci w klasie wybierają bycie samemu? Z jednej strony mogą uważać się za lepszych od innych. Z drugiej natomiast mogą po prostu nie chcieć mierzyć się z czyimś klimatem.

Badanie opublikowane na łamach British Journal of Psychology w lutym tego roku pokazało, że ludzie z wyższą inteligencją są tak naprawdę szczęśliwsi będąc samemu. Może to się wywodzić z tak zwanej ‚savanna theory of happiness’, o której napiszę niebawem. W skrócie polega ona na tym, aby w celu bycia szczęśliwszym odrzucić kilku swoich znajomych lub „przyjaciół”. 🙂

Jeżeli nie masz wielu znajomych – nie popadaj w smutek!

Po przeanalizowaniu danych statystycznych i demograficznych zebranych od 15 tysięcy dorosłych osób wykazano, że ludzie żyjący na terenach o wyższej gęstości zaludnienia są mniej szczęśliwi od tych, którzy znajdują się w odwrotnej sytuacji.

Większość inteligentnych osób okazało się być mniej szczęśliwymi, kiedy zmuszano ich do wyjść do znajomych częściej niż robiliby to normalnie. Być może mądrzy ludzie wcale nie próbują unikać ludzi dlatego, że są bufonami. Może po prostu robią to, co sprawia im większą przyjemność, tym samym dbając o siebie.


loading...

Mądrzejsi ludzie są i zawsze byli zdolni do zaadaptowania się do nowych warunków, a także nowych społecznych norm czy schematów. Jednakże nie powinno nikogo dziwić, że bardziej zadowalać może ich sytuacja, w której nie są otoczeni przez innych ludzi, zachowując swoją własną swobodną przestrzeń.

Oczywiście jest to tylko teoria, poniekąd dowiedziona na podstawie tego badania, ale daleko-idących wniosków wyciągać z pewnością nie można. Mimo to, kwestia brzmi na intrygującą. Wpływ na to może mieć również środowisko naturalne, z którym większy kontakt mają ludzie z mniej zagęszczonych skupisk ludności. Z drugiej strony w dużym mieście zachowuje się pozorną anonimowość i właśnie samotność, czego w małych, lokalnych społecznościach tak łatwo się nie zazna.

Podsumowując: Jak wiele mądrych ludzi znasz, którzy są raczej samotnikami? Czy to badanie może choć trochę wyjaśnić tę kwestię? Czy rzeczywiście skłonność do posiadania mniejszej ilości znajomych świadczy o inteligencji osobnika? Cóż, ja wiem po sobie, że czas spędzany w pojedynkę lubię i bardzo szanuję. 🙂


Polecam również inne wpisy z naszego Warsztatu Dobrego Słowa 🙂

źródło
Piękne stare miasto w Pradze – Photo by Lee Key on Unsplash


Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.
loading...

2 thoughts on “Jeżeli nie masz wielu znajomych, być może masz niesamowitą cechę. Nie zgadniesz jaką!”

  1. Chodzi oo to że ludzie mają tak kurewski charakter ze lepiej być smutnym samotnym niż tolerować idiotyzmy w grupie. Zapraszasz takiego do domu a on z ciekawości otwiera szafę bo jest… ciekawy – to wystarczający powód by otworzyć zeszyt, zajrzeć do pufy, etc. Społeczeństwo jest wysterowane na wscibstwo, bo kiedy wscibstwo będzie akceptowalne wtedy następnego pokolenia masowa inwigilacja nie będzie dziwić. Sami tego chcą, bo ich poziom intelektualny starcza tylko do plotkowania. Takich cech jest wiele, a każda jest dobrym powodem by być samotnym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge