Słodzone napoje gazowane niszczą płodność i nie tylko.

Nie jest żadną tajemnicą, że słodzone napoje gazowane mają drastyczny wpływ na zdrowie. Jednak nie wiem, czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, o czym teraz napiszę. Płodność to bardzo ważny, ale nie jedyny skutek spożywania nadmiernych ilości napojów gazowanych.

Naukowcy z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego niedawno przeprowadzili badanie na grupie ponad 2500 młodych mężczyzn. Celem badania było sprawdzenie ich kondycji w kontekście służby wojskowej. To standardowy test, który przechodzi każdy Duńczyk po skończeniu 18 lat.

Chłopaki musieli wypełnić kwestionariusz zawierający między innymi rubryczkę ze spożyciem słodzonych napojów gazowanych. Rezultaty są bardzo interesujące. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wpływ na płodność.

Słodzone napoje gazowane niszczą płodność i nie tylko.

Naukowcy wywnioskowali, że Ci pijący duże ilości napojów gazowanych mają mniej plemników w nasieniu, bo jedynie średnio 35 milionów w mililitrze. Natomiast mężczyźni, którzy piją umiarkowane ilości – średnio 56 milionów w mililitrze.

Nie da się ukryć, że różnica wynosi 30% i jest to ważne odkrycie w dziedzinie płodności.

Ustalono, że dzienna dawka powodująca tak drastyczną różnicę to 3 puszki napoju.

giphy-38

Picie słodzonych napojów gazowanych może wpłynąć jeszcze w inny sposób na płodność mężczyzn. Inne badania z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wykazały związek nadmiernego picia tych napojów z zaburzeniami erekcji.

Słodzone napoje gazowane niszczą płodność – Przyczyna

Dobrą wiadomością jest fakt, że to nie kofeina odpowiada za te efekty. Zatem mężczyźni spokojnie mogą popijać małą czarną (ale nie na pusty żołądek!).

Lekarze jako winnego wskazują dużą zawartość kukurydzianego syropu fruktozowego. Popularnie opisywany jako syrop glukozowo-fruktozowy specyfik jest jeszcze gorszy niż zwykły rafinowany cukier. Przeprowadzono wiele jednoznacznych badań, z których wynika, że spożywanie tego syropu jest związane z otyłością, problemami z pamięcią i uczeniem się. Teraz wiemy, że powoduje on również zaburzenia wzwodu (mechanicznie gorszą płodność).

Odpowiedzialnym za to mechanizmem jest uszkadzanie tętnic i zmniejszanie dopływu krwi do członka. Kolejnym skutkiem jest zwiększone ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2, która powstrzymuje prawidłowe napełnianie krwią ciał jamistych.

Słodzone napoje gazowane niszczą płodność – Inne skutki zdrowotne

Jeżeli jesteś kobietą, nie oznacza to, że jesteś bezpieczna. Jak wykazały badania, nadmierne spożywanie słodzonych napojów gazowanych zwiększa również ryzyko:

  • osteoporozy
  • otyłości
  • próchnicy
  • niealkoholowego stłuszczenia wątroby
  • insulinooporności (głównego mechanizmu cukrzycy typu 2)
  • chorób sercowo-naczyniowych
  • demencji

Wniosek? To nie jest tego warte.


Poczytaj także inne ciekawe artykuły o Zdrowym stylu życia.

źródło: davidwolfe.com

1 thought on “Słodzone napoje gazowane niszczą płodność i nie tylko.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.