osoba empatyczna, empatyczna, empatyczny, fałszywi ludzie, duchowość, prawdziwość, empatia, współczucie, współodczuwanie, zdrowie

Dlaczego osoba empatyczna może zachowywać się dziwnie wśród fałszywych osób ?

Osoba empatyczna to taka, która charakteryzuje się ogromną wrażliwością. Ma coś w rodzaju wrodzonego radaru, który odbiera uczucia innych. Taka osoba wchłania jak gąbka energię z otoczenia i wyczuwa innych, ich wibracje i samopoczucie. Nie jest to jej wybór – po prostu się z tym urodziła.

Jakkolwiek mogłoby się wydawać, że to cudowna przypadłość, może być równie wyczerpująca. Wyobraźmy sobie być ciągle na czyimś miejscu, ciągle odczuwać to, co odczuwają inni.

Nie każdy emanuje pozytywną energią przez cały czas, dlatego osoba empatyczna w swoim doświadczeniu zmaga się na co dzień z różnymi stanami. Sama często nie mają pojęcia co to jest i dlaczego niektóre osoby wywołują w niej wręcz odrzucenie, kiedy pojawiają się w jej otoczeniu.

Osoba empatyczna wyczuwając swoim radarem kogoś nieprawdziwego zaczyna czuć się niedobrze. Niektórzy na zewnątrz wydają się być pozytywni i autentyczni – a w środku chowają swoje prawdziwe negatywne usposobienie.

Mimo tego osoba empatyczna potrafi to wybadać praktycznie w sekundę! Będąc przy okazji najczęściej głębokimi indywidualistami, wrażliwi ludzie często nawiązują relacje z ludźmi podobnymi do siebie. Preferują szczerość i nie lubią ludzi, którzy noszą maski.

Chcemy przedstawić możliwe powody, dla których osoba empatyczna może wydawać się dziwna wśród fałszywych osób.

To nie jest tak, że wrażliwi ludzie są wyjątkowi czy bardziej inteligentni niż inni. Jednak ich nadzwyczajna zdolność czytania z języka ciała sprawia, że potrafią rozumieć ludzi i świat otaczający o wiele głębiej. To stawia ich na trochę wyższym poziomie.

Niestety przez to oni także czasem maskują prawdziwych siebie by poradzić sobie z otoczeniem. Niejako zmusza ich to do nieszczerości, gdyż poprzez prawdziwość i otwartość dosłownie mogą wystawiać się na zagrożenie.

Sytuacje, które sprawiają, że osoba empatyczna jest fizycznie i emocjonalnie wyczerpana:
 • ludzie, którzy desperacko szukając uwagi napierają na innych
 • ludzie, którzy działają dla poklasku
 • ludzie, którzy są gniewni, lecz udają miłych
 • ludzie, którzy udają silnych a w rzeczywistości są bezbronni
 • ci, którzy udają kogoś innego
 • indywidualiści niepotrzebnie i nadmiernie mili po to, by zdobyć sympatię innych

Mogłoby się wydawać, że wrażliwcy uchodzą za „lepszych od innych” lub też wywyższających się. Prawda jest taka, że oni po prostu nie tolerują braku autentyczności, a ich zachowanie nie jest wycelowane w nikogo innego.

Niektórzy uważają, że to głupie, że ludzie empatyczni odczuwają to, co inni. To nie jest jednak do końca tylko stawianie się na czyimś miejscu. Jest to wyższa potrzeba prawdziwości, dlatego tolerowanie fałszu mocno uderza w ich serce.

Z innej strony są to osoby, które poprzez zdolność współodczuwania jednocześnie wiedzą, że ci prawdziwie nieszczęśliwi mogą winić tylko siebie. Brak dojrzałości emocjonalnej i zdolności do autorefleksji to główne powody złego samopoczucia.

Ludzie, którzy nie znają samych siebie i nie działają w prawdzie ze sobą mają tendencję do ukrywania swoich prawdziwych emocji, co sprawia mi ciągły ból. Ten ból przerzucają potem na innych, nie mając nawet o tym pojęcia.

Jedynym i najlepszym wyjściem dla wszystkich wydaje się po prostu być prawdziwym sobą, żyć w zgodzie z własną duszą, jednocześnie uwalniając się od fałszu i nakładania masek.


Poczytaj też ciekawe wpisy dotyczące Rozwoju duchowego.
Photo by Marvin Meyer on Unsplash

10 thoughts on “Dlaczego osoba empatyczna może zachowywać się dziwnie wśród fałszywych osób ?”

  1. Swietnie Ewo, ze Ty dysponujesz tym wszystkim 🙂 Czlowiek, który to pisal bardzo mi pomógl zrozumiec pewne mechanizmy, a to jest najwazniejsze. INTENCJA jest wazniejsza niz interpunkcja, merytoryka, gramatyka, a co do logiki – uwierz, iz kazdy ma wlasna.

 1. Hej, wystarczyło, że przeczytałam kilka wpisów i naprawdę jestem pod wrażeniem ile ciekawych informacji o życiu przekazujesz. Szukałam info o tym kim jesteś, czym się zajmujesz niestety takich informacji nie znalazłam, myślę, że warto to gdzieś umieścić na stronce. Odnosząc się do komentarza Ewy, rzeczywiście warto przejrzeć treść z użyciem jakiegoś przydatnego narzędzia do sprawdzania interpunkcji i błędów. Myślę że Word sobie z tym poradzi, jednak najważniejszy jest przekaz informacji. Dopóki to co piszesz jest zrozumiałe myślę, że nie ma o co kruszyć kopi. Czekam na więcej!

 2. Temat bardzo spłaszczony a szkoda bo literatury naukowej na ten temat jest bardzo dużo. Do tego na przyszłość proszę rozważyć stosowanie mniej „absolutnych twierdzeń” („Brak dojrzałości emocjonalnej i zdolności do autorefleksji to główne powody złego samopoczucia.”) bo jest to banalnie proste do podważenia za pomocą faktów zaobserwowanych przez ponad 40 lat studiów empirycznych na ten temat. W jednym zdaniu autor ignoruje największy czynnik jakim jest szeroko pojęte środowisko (otoczenie, rodzina, poziom bezpieczeństwa w życiu społecznym itd.) Czyta się to trochę jak magazyn wróżka, czyli sprawia ta nota wrażenie że jest celna czy jak to się teraz lubi mawiać „w punkt” i tak jest jeśli owym punktem jest stodoła stojąca za celem.

 3. Zdolność i analiza myśli jaką posiada taka osoba jest czymś niewytłumaczalnym. Dlaczego? Bo tak mam. 🙂 jest to dar i klątwa w pewnym sensie. Ludzie nie zdający sobie z tego sprawy albo mają szczeście albo pecha. Jest to najprościej pisząc, jakby być krok przed kimś myślami. Jakby impuls mówiacy w głowie prawda falsz;) Ciekawy atrykuł i chetnie zagłębił bym się w źródło tego artykułu, bo na prawdę czasem to męczy jak to się dzieje i skąd taka zdolność w sumie to obserwacji i analizy w głowie która robi to pierwszych kilku sekund np. Rozmowy z kimś kogo nie znamy ani troche…. fajnie, ze to nie jest wyjątkowy aż tak dar, bo Ci co mają podobnie nie będą tego komentarza krytykowali tylko zagłebiali temat…. 🙂 pozdrawiam;)

  1. Artykuł ciekawy i prawdziwy. Szczególnie wrażliwe są 7 numerologiczne. To dla znawców numerologii. Niestety muszę często rezygnować z różnych znajomości lub spotkań, bo negatywna energia wylewa się wręcz potokiem od niektórych osób. Niewskazane jest także przebywanie w miejscach, gdzie gromadzą się wieksze ilości osób, np. Koncerty. Dar i klątwa dla człowieka. Ale dzięki temu można rozpracować wroga i go niemile zaskoczyć. Biada podstępnym cwaniaczkom. Temat rzeka. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.