Migrena, stres – poznaj uzdrawiającą moc lawendy i lawendowej lemoniady

Zaburzenia lękowe oraz współwystępujące z nimi bóle głowy czy migrena, to jedne z najbardziej powszechnie występujących dolegliwości nękających ludzi na całym świecie. Są to również najczęstsze powody, dla których pacjenci zgłaszają się do lekarzy.

W niektórych przypadkach stosowanie leków przynosi bardzo dobre rezultaty i skutecznie pomagają w łagodzeniu objawów. Niestety nie wszyscy odnoszą wymierne korzyści stosując standardowe metody leczenia. Na szczęście istnieją też naturalne sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się niepokojących objawów. Jednym z moich ulubionych jest lawendowa lemoniada.

Migrena, bóle głowy czy stres nie mają szans w starciu z dobroczynnymi właściwościami lawendy. Dzięki swojemu niezwykłemu zapachowi lawenda pomaga ukoić zszargane nerwy. Do jej przygotowania można z powodzeniem użyć zarówno olejku jak i ususzonych kwiatów, a samo wykonanie napoju jest banalnie proste.

Czysty olejek lawendowy jest używany ze względu na jego właściwości prozdrowotne i korzystny wpływ na samopoczucie u stosujących go osób. Niezwykłe połączenie pięknego zapachu z unikalnymi właściwościami sprawia, że stał się on jednym z popularniejszych domowych sposobów na różnorakie dolegliwości.

Sam olejek zawiera ponad 150 aktywnych związków, które są odpowiedzialne za jego właściwości lecznicze. Lawenda posiada niezliczone zalety – już od wieków jest stosowana ze względu na swoje antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz oczyszczające działanie. Roślina ta zawiera też substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające, przeciwdepresyjne oraz obniżające ciśnienie krwi.

Badania przeprowadzone na Florydzie wykazały, że dobroczynne działanie olejku lawendowego obejmuje istotną redukcję stresu oraz częstotliwości rytmu serca w grupie studentów poddanych testom.

Natomiast inne badanie,  przeprowadzone w szpitalach dowiodło, że aromaterapia z wykorzystaniem lawendy prowadziła do redukcji stresu pooperacyjnego oraz była wskazywana przez pacjentów jako preferowana metoda, dzięki której mogli się w pełni zrelaksować (olejek lawendowy zdecydowanie wygrywał z masażami i zwykłym odpoczynkiem)

Znane są też medyczne zastosowania olejku lawendowego. Udowodniono, że pomaga przy bezsenności, łagodzi bóle porodowe oraz ma działanie przeciwdepresyjne. Istnieją sprzeczne doniesienia odnośnie korzyści w stosowaniu olejku lawendowego w dolegliwościach takich jak bóle głowy, zapalenie zatok, objawy kaca, migrena czy próby użycia go jako środka przeciwbólowego. Choć pomimo badań, wielu ludziom bardzo pomaga.

Duża część badań nad zastosowaniem lawendy dotyczyła jej użycia w aromaterapii. Jej właściwości przeciwlękowe zostały potwierdzone w kilku badaniach klinicznych. Uważa się, że za działanie tej metody jest odpowiedzialne są dwa czynniki – związki eteryczne oddziałowujące na układ limbiczny odpowiadają za efekty fizyczne, natomiast łagodny aromat lawendy oddziałuje korzystnie na stan psychiczny danej osoby. Olejek lawendowy przyczynia się do poprawy nastroju, a także ma udowodnione właściwości uspokajające, które oceniane są na 5,1 w skali Hamiltona.

Migrena, bóle głowy, samopoczucie, stres – przykłady prób klinicznych z zastosowaniem aromaterapii olejkiem lawendowym

 • Dunn oraz jego współpracownicy opublikowali pracę na temat przeciwlękowego działania olejku lawendowego wśród pacjentów na Oddziałach Intensywnej Terapii. Badani brali udział przynajmniej w jednej sesji aromaterapii z 1% olejkiem lawendowym. Najlepsze efekty były notowane po  pierwszej sesji, natomiast kolejne – druga i trzecia nie dawały tak spektakularnych rezultatów.
 • Alaoui-Ismaili i współpracownicy opisali, że grupa badanych bardzo pozytywnie odbierała aromatyczne właściwości olejku lawendowego a także, że jego zastosowanie przekładało się na zmiany aktywności autonomicznego układu nerwowego.
 • Tysoe wraz ze współpracownikami sprawdzili wpływ olejku lawendowego, zastosowanego w podgrzewaczach, na samopoczucie i poziom stresu pracowników szpitala. Znaczna ilość badanych (85%) twierdziła, że zapach lawendy korzystnie wpłynął na atmosferę w ich środowisku pracy.
 • Diego I współpracownicy zauważyli, że ludzie poddawani 3 – minutowej aromaterapii z użyciem 10% olejku lawendowego czuli się bardziej zrelaksowani, a ich poziom stresu ulegał znacznemu obniżeniu. Ponadto badani zgłaszali lepsze samopoczucie a w badaniu EEG odnotowywany był większy odsetek fal alfa( ich liczba przekłada się na zdolność do utrzymania uwagi), co więcej szybkość wykonywania obliczeń matematycznych uległa u nich poprawie.
 • Lewith I koledzy zabadali wpływ aromaterapii na przewlekle dializowane pacjentki ze współistniejącą depresją i zaburzeniami lękowymi.  Efekty terapii były oceniane przy użyciu skali Depresji Hamiltona oraz Skali Oceny Niepokoju Hamiltona. Olejek lawendowy miał szczególnie duży wpływ na obniżenie wyniku w Skali Oceny Niepokoju według Hamiltona, co wskazuje możliwość wykorzystania tej metody jako skutecznego i nieinwazyjnego środka w łagodzeniu zaburzeń lękowych wśród hemodializowanych pacjentów.
 • Istnieją przesłanki, że aromaterapia z wykorzystaniem lawendy, sama lub połączona z masażem, może redukować percepcję bólu, a przez to zmniejszać potrzebę użycia konwencjonalnych leków przeciwbólowych wśród dorosłych  dzieci, aczkolwiek w tej kwestii potrzebne są dokładniejsze i bardziej pogłębione badania.

Migrena, bóle głowy, stres, napięcie – Cudowna Lawendowa lemoniada – przepis

Składniki:
 • szklanka miodu
 • 5 szklanek wody
 • ¼ szklanki suszonej lawendy (lub 1 kropla olejku lawendowego)
 • sok wyciśnięty z 6 cytryn
 • dodatkowo: kilka pędów lawendy do przybrania
Przygotowanie:
 1. Przelać 2,5 szklanki wody do garnka, zagotować, a następnie odstawić do ostudzenia.
 2. Następnie do garnka z ostudzoną wodą dodać miód oraz suszoną lawendę i tak wykonaną miksturę zostawić na około 20 min do namoczenia.
 3. Zawartość garnka odcedzić i przelać do większego naczynia.
 4. Dodaj pozostałą ilość wody i sok z cytryny, a następnie dobrze wymieszaj całość.
 5. Tak przygotowany napój przechowuj w lodówce.

Smacznego! 🙂

Pozostałe zastosowania lawendy:
 • Gdy masz suchą skórę: Dodaj 5-6 kropli olejku lawendowego do kąpieli
 • Na stres: Rozpylić 10-12 kropel olejku w miejscu pracy
 • Na bezsenność: Dodaj 2 krople olejku lawendowego na 30 gramów używanego przez Ciebie olejku do ciała o łagodnym zapachu (np. migdałowego lub oliwki). Taka terapia zapewni Ci odpowiednią pielęgnację skóry, zrelaksuje i pomoże zasnąć, a latem olejek lawendowy dodatkowo odstraszy insekty.

 

Polub stronę Warsztatu dobrego słowa na Facebooku oraz udostępnij post swoim znajomym również na Twitterze, Google+ czy Pinterest.

Zachęcam do zapoznania się z przepisami medycyny naturalnej oraz ziołolecznictwa, jakie mamy tutaj zgromadzone w naszej skarbnicy!

Źródło


loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.