mięta, mięta pieprzowa, zioła, ziołolecznictwo, zdrowie, na zdrowie, medycyna naturalna

Mięta pieprzowa – jej 4 medyczne zastosowania i właściwości

Dziś znane jest używanie mięty dla smaku i orzeźwienia w gumach, napojach, cukierkach. Jednak kiedyś mięta miała bardziej istotne znaczenie – była lekiem.

Mimo, że aktualnie na pierwszym miejscu stawia się farmaceutyki, zioła takie jak mięta wracają do łask.

Podczas gdy inne mięty są świetne jako herbatki, pieprzowa jest bardziej uniwersalna i łatwiej ją dostać. Używano jej tysiące lat, ponieważ jest antywirusowa, antybakteryjna i działa przeciwgrzybiczo.

Mięta pieprzowa – jej 4 medyczne zastosowania i właściwości

Zobaczmy jej kilka najważniejszych sprawdzonych właściwości:

Wspomaganie trawienia

Najbardziej popularne jest stosowanie mięty na problemy trawienne i załagodzenie dolegliwości żołądka. Uwalnia gazy, pomaga w niestrawności, likwiduje uczucie zgagi, nudności czy biegunkę. Wystarczą dwie krople olejku z mięty pieprzowej dodać do wody i wypić. Możesz również przyrządzić wywar z liści mięty pieprzowej lub kupić ekologiczną herbatkę.

Ukojenie bólu głowy

Ludzie, którzy często cierpią na bóle głowy, mogą znaleźć ukojenie wcierając sobie olejek z mięty pieprzowej w skronie. Inhalacja miętą pieprzową także przyniesie ulgę i zmniejszy napięcie.

Pomoc na skurcz mięśni

Mówi się, że mięta pieprzowa działa też przeciwskurczowo. Często ma to największe zastosowanie przy skurczach wywołanych zespołem jelita drażliwego, ale warto pamiętać, że mięta pieprzowa pomaga też na skurcze mięśni wywołane urazem czy kontuzją.

Udrożnienie dróg oddechowych

Zapach mięty nie jest tylko świeży i orzeźwiający, ale także pomaga odblokować drogi oddechowe. Ludzie chorujący na astmę i alergie znajdą duże korzyści w używaniu mięty. Możesz się inhalować przy użyciu miski z gorącą wodą i dodatkiem olejku z mięty pieprzowej, by złagodzić objawy.

Mięta pieprzowa nie jest trudno dostępnym ziołem. Łatwo kupić zarówno suszoną jak i świeżą miętą. Tak samo w sklepach jak i przez internet możesz kupić najlepszej jakości olejki eteryczne z mięty pieprzowej.


Dziękuję za przeczytanie. Inne wpisy o Ziołach i Ziołolecznictwie znajdziesz -> tutaj.

źródło: naturalsociety.com

1 thought on “Mięta pieprzowa – jej 4 medyczne zastosowania i właściwości”

  1. Witaj ! Bardzo ciekawe i pouczające artykuły. Jestem zwolenniczką zdrowego jedzenia i naturalnego leczenia.Dziekuje i zycze powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.