praca, pracować, 40 godzin w tygodniu, zdrowie, wydajność, świadomość, nauka, czas pracy, przemęczenie, badania

Eksperci mówią – ludzie powyżej 40. roku życia nie powinni pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu!

Badania opublikowane w cyklu Melbourne Institute Worker Paper pokazały, że osoby powyżej 40. roku życia są najbardziej wydajne, kiedy mogą pracować tylko 3 dni w tygodniu.

Eksperci mówią – ludzie powyżej 40. roku życia nie powinni pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu!

Co więcej, w badaniu wzięło udział 3,5 tys. kobiet i 3 tys. mężczyzn z Australii. Naukowcy analizowali ich przyzwyczajenia w pracy. W skrócie – testowali zdolność uczestników badania do powtarzania na głos ciągów liczb, a także głośnego odczytywania słów. Pierwsza część testu sprawdzała „część myślącą” – ich zdolności, takie jak pamięć, wyciąganie wniosków, zrozumienie ogólne. Późniejsza część badała już ich wiedzę.

Naukowcy podsumowali, że zdolności poznawcze uczestników badania polepszały się, gdy pracowali 25 godzin w tygodniu. Jednak ich wyniki pogarszały się, kiedy pracowali tę samą liczbę godzin w stresie i zmęczeniu.

Według jednego z autorów badania, Colina McKenzie, profesora z Keio University, poziom stymulacji intelektualnej może zależeć od ilości godzin pracy. Nawet jeśli praca jest dwustronnym mieczem do stymulowania aktywności mózgu, pracowanie więcej niż 40 godzin w tygodniu może skutkować stresem i zmęczeniem, które mogą mieć szkodliwy wpływ na funkcje poznawcze.

Co więcej, zmiany godzin pracy mają świetny wpływ na podtrzymanie funkcji poznawczych u starszych i dorosłych w średnim wieku. To znaczy, że w tym wieku, praca na pół etatu pomaga podtrzymać zdolności poznawcze.

Z drugiej strony, praca więcej niż 30 godzin w tygodniu może negatywnie wpłynąć na zdrowie mózgu osób w średnim wieku. Według profesora McKenzie, praca przez 40 godzin w tygodniu jest oczywiście lepsza dla funkcjonowania mózgu niż żadna praca, ale nie daje maksymalnie pozytywnych efektów i maksymalnej wydajności.

Wyniki prawdopodobnie różniłyby się w innych krajach. Trudno skontrolować każdy czynnik, który przyczynia się do końcowych wyników jakiegokolwiek badania tego typu.

Podsumowując – praca na pełen etat może mieć negatywny wpływ na pracę mózgu osób po 40. roku życia.


Dziękujemy za obecność. Inne wpisy na temat Zdrowego stylu życia znajdziesz -> tutaj.

źródło: positivethingsonly.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.