leczenie raka, fale dźwiękowe, rak, nowotwory, alternatywne metody leczenia, zdrowie

Naukowcy odkryli sposób na leczenie raka falami dźwiękowymi

Najnowszy przełom w technologii intensywnego skupiania ultradźwięków (HIFU) okazał się skutecznym sposobem na leczenie raka. Zespół badaczy z Chin opracował półzamknięty, sferyczny przetwornik, który może wytwarzać skupione pole fali z wyjątkowo wysoką intensywnością ultradźwięków.

Okazało się, że sferyczny przetwornik generuje ścisłe obszary ogniskowe i większą amplitudę ciśnienia w porównaniu do tradycyjnego przetwornika. Badacze stwierdzili, że poziom intensywności generowany przez nowy projekt przetwornika może prowadzić do znacznej poprawy w terapii HIFU. Wyniki tych badań zostały opublikowane w Journal of Applied Physics.

Naukowcy odkryli sposób na leczenie raka falami dźwiękowymi

HIFU to nieinwazyjne, ukierunkowane leczenie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do eliminowania komórek nowotworowych. HIFU wykorzystuje przetwornik ultradźwiękowy do przekształcania sygnałów elektrycznych w fale dźwiękowe, a następnie koncentruje ultradźwięki w małym ogniskowym obszarze, aby podnieść temperaturę do ponad 65 stopni Celsjusza, tym samym zabijając komórki nowotworowe w procesie bez wywołania uszkodzeń otaczających tkanek. Technika działa w ten sam sposób, co skupianie światła słonecznego przez soczewkę, co pomaga wyeliminować komórki chorobotwórcze.

HIFU może być stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych metod na leczenie raka, takich jak chemioterapia i chirurgia.

Według różnych badań, fale dźwiękowe okazały się skuteczne w leczeniu raka. Terapia ultradźwiękowa skoncentrowana na wysokiej intensywności wykazała w różnych próbach klinicznych efektywność w walce z chorobami nowotworowymi.

Na przykład naukowcy z University College Hospital w Londynie zbadali 625 mężczyzn z rakiem prostaty i stwierdzili, że 93% pacjentów, którzy przeszli terapię HIFU, zostało zupełnie wyleczonych z raka w ciągu 5 lat bez konieczności operacji i chemioterapii. Dane pokazały również, że tylko 1-2% pacjentów, którzy leczyli się HIFU, cierpiało z powodu nietrzymania moczu, podczas gdy po operacjach cierpi zwykle 10-20% pacjentów. Ponadto w grupie terapii HIFU jedynie u 15% pacjentów stwierdzono zaburzenia erekcji, a w grupie pacjentów chirurgicznych aż 30-60% cierpi z tego powodu.

„Wyniki są imponujące i mogą w przyszłości zniwelować raka prostaty u mężczyzn. Jest to niezwykle ekscytująca technologia, a wyniki te pokazują, że może być równie skuteczna, co usunięcie całego gruczołu prostaty, lub co chemioterapia, a jednocześnie powoduje mniej skutków ubocznych.” – mówi autor badania, Tim Dudderidge.

Wyniki te zostały przedstawione na corocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Urologii w Monachium.

Brytyjskie badania kliniczne, sfinansowane przez Radę ds. Badań Medycznych, wskazują również, że u 95% pacjentów poddanych terapii HIFU nie zaobserwowano nawrotów choroby w 12 miesięcy po leczeniu. Naukowcy stwierdzili również, że żaden z respondentów nie cierpiał na nietrzymanie moczu w okresie obserwacji.

Kolejna innowacja fal dźwiękowych, o której warto wiedzieć

Naukowcy z University of Alberta w Kanadzie opracowali nową technikę, która wykorzystuje skupione fale dźwiękowe do aktywacji drobnych cząstek, znanych jako nanokrople. Według naukowców nowa technika była tak dokładna jak użycie igieł w biopsji.

„Przy odrobinie energii ultradźwiękowej nanokrople zmieniają się w mikrobańki. To ważne, ponieważ ultradźwięki naprawdę mogą oscylować w tych mikrobańkach. Małe pęcherzyki pochłaniają energię ultradźwięków, a następnie działają jak rękawica bokserska, która uderza komórki guza i wybija małe cząsteczki. To doprowadziło nas do wykrycia niektórych genów, jakie wskazywały na agresywność nowotworu. To bardzo istotne. Pozwala uzyskać genetyczną charakterystykę guza, ale stosunkowo nieinwazyjnie.” – mówi profesor inżynierii Roger Zemp.


Dziękujemy za przeczytanie. To taka ciekawostka. Poczytaj także inne ciekawe naturalne przepisy na zdrowie. 🙂

źródło: itsallabouti.info


loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.