kurkuma

Kurkuma działa przeciwzapalnie? Dawkowanie i częstość zażywania dla osiągnięcia właściwych efektów!

Przez wieki ludzie korzystali z przypraw dla poprawienia smaku potraw, a także dlatego, że mają one cudowne naturalnie uzdrawiające właściwości. W świecie zdrowia najpopularniejszą przyprawą wydaje się być kurkuma (inaczej: ostryż długi czy szafran indyjski).

Według wielu badań, m.in. goi rany, poprawia trawienie, pomaga w licznych stanach zapalnych, uśmierza ból oraz działa antyrakowo. Ale jak używać kurkumy i jakie są jej formy przyjmowania?

Co to jest kurkuma w ogóle ?

Przyprawa składająca się z setek wartości o różnych właściwościach. Kurkumina, która zawiera się w korzeniu osryżu w około 2-9%, jest jedną z najbardziej badanych substancji kurkumy na całym świecie. Kurkumina, oprócz samej kurkumy, zawiera się także w imbirze – kolejnej przyprawie pełnej wartości!

Korzystne działanie Kurkumy to m.in.:

 • działa przeciwzapalne
  wspomaga leczenie alergii
  daje ulgę w bólu stawów
  wspomaga leczenie depresji
  kontroluje cukier
  zmniejsza ryzyko zawału serca

Kurkuma na stany zapalne

Co to jest stan zapalny ?

Zapalenie to inaczej sposób organizmu na to, by się bronić, czyli usuwanie szkodliwych bodźców przed rozpoczęciem procesu leczenia. Są dwa typy zapaleń: ostre zapalenie i przewlekłe. Ostre pojawia się nagle, często po operacji i często ma poważny przebieg, aczkolwiek zwykle jest to niezbędne dla poprawienia stanu zdrowia. Zapalenie przewlekłe zaś charakteryzuje się długim, często mniej odczuwalnym przebiegiem i może trwać miesiącami, a nawet latami.

Jak to wpływa na zdrowie ?

Jest wiele możliwości. Skoro chroniczne zapalenie trwa długo, może rozwijać różne choroby, takie jak rak, astma, otyłość, choroby serca i wiele innych. Zazwyczaj przewlekłe zapalenie pojawia się z niejasnych powodów, np. wynika z ogólnego niezdrowego trybu życia.

W artykule napisanym przez Dr. Mercola, certyfikowanego specjalisty od odżywiania, czytamy, że przewlekłe choroby, takie jak nowotwór lub choroby sercowo-naczyniowe mają ścisły związek z przewlekłym zapaleniem, które wzmaga produkcję wolnych rodników.

Jaka jest różnica pomiędzy świeżą kurkumą a suplementami ?

Głównie to suplementy zawierają więcej kurkuminy niż sama kurkuma. Na przykład, w jednej kapsułce suplementu dostarczasz 500mg kurkuminy, podczas gdy w łyżeczce kurkumy w proszku masz tylko 15mg. Korzeń kurkumy czy otarta kurkuma są przyprawami, często używanymi w kuchni indyjskiej. Poprawiają smak potraw. Jednak nie każdy lubi goryczkowy smak kurkumy i niekoniecznie ma ochotę dodawać ją codziennie do posiłków. Świetnym zamiennikiem są tutaj suplementy, które ponadto zawierają naturalny olej z kurkumy.

Zawartość kurkuminy w suplemencie jest o tyle kluczowa, że aby miały one działanie lecznicze potrzeba aż 95% zawartości. Jest ona najważniejszym składnikiem kurkumy, a jej właściwości lecznicze sprawdzają się lepiej w suplementach. Regularne stosowanie kurkumy jako przyprawy jest dobre w celach profilaktycznych, dla ogólnego wspomagania zdrowia.

Skutki uboczne przyjmowania kurkumy w suplementach

Nie powinieneś suplementować kurkuminy, jeśli:

 • jesteś w ciąży
 • próbujesz zajść w ciążę
 • cierpisz na choroby pęcherzyka żółciowego
 • jesteś na około 2 tygodnie przed operacją lub zabiegiem (może zwiększyć krwawienie)
 • bierzesz leki zmniejszające krzepnięcie krwi
 • bierzesz leki na cukrzycę
 • cierpisz na niedobór żelaza
 • masz problemy z żołądkiem

Kurkuma leczy zapalenia: jak dawkować by osiągnąć najlepsze efekty!

Według przewodnika medycyny alternatywnej Uniwersytetu w Maryland sugeruje się poniższe dawki osobom dorosłym:

 • Korzeń: 1,5-3g dziennie
 • Starta kurkuma: 1-3g dziennie
 • Ekstrakt 1:1: 30-90 kropel dziennie
 • Nalewka: 15-30 kropel 4 razy dziennie
 • Standaryzowany suplement w proszku: 400-600mg 3 razy dziennie

Zioła i przyprawy są świetną alternatywą dla leków i dają wiele innych korzyści zdrowotnych niż tylko działanie przeciwzapalne. Dodając jedynie łyżeczkę do swojej diety wzmagasz produkcję antyoksydantów. Jednak zawsze zanim zrezygnujesz z leków i zaleceń, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub lekarzem medycyny naturalnej.


Przed wdrożeniem leczenia kurkumą należy skonsultować się z lekarzem, aby rozpoznać, czy nie wejdzie ona w interakcje z aktualnie przyjmowanymi lekami.

Proszę się zapoznać z praktycznymi przepisami:

Po inne ciekawe WPISY dotyczące Naturalnego Zdrowia sięgnij TUTAJ.

źródło

3 thoughts on “Kurkuma działa przeciwzapalnie? Dawkowanie i częstość zażywania dla osiągnięcia właściwych efektów!”

 1. ja dawkuję sobie kurkumę w suplemencie diety Kurkuma Herbaya, jedna kapsułka dziennie i dzięki temu mam na bieżąco dostarczane wszystkie dobrodziejstwa kurkumy. pomaga mi przede wszystkim na wątrobę i na prace jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.