Kolor moczu może powiedzieć o Twoim zdrowiu więcej niż Ci się wydaje!

Czasami to, co bez uczuć spłukujemy w toalecie może być bardzo pożytecznym narzędziem diagnostycznym. Kolor moczu może powiedzieć o naszym zdrowiu więcej niż się Tobie wydaje.

Medycyna zdaje sobie z tego sprawę od zawsze. Dlatego jednym z podstawowych badań jest badanie moczu, w którym parametrem jest między innymi kolor moczu.

Cechy moczu takie, jak kolor, gęstość i zapach mogą nam dać wiele informacji na temat stanu zdrowia. O tym krótko podyskutujemy w tym wpisie.

Przedstawimy kilka wniosków, jakie można wyciągnąć sprawdzając kolor moczu. Paleta barw mieści się w zakresie od ciemnego bursztynu lub miodu aż do przezroczystego płynu.

Co kolor moczu mówi o Naszym zdrowiu?

Brak koloru (przezroczysty)

Jest to oznaka, że ciało zawiera bardzo duże ilości wody. Jeżeli pijesz dużo płynów – powinieneś zmniejszyć ich ilość.

Blado słomkowy

Normalny kolor moczu. Jesteś zdrowy/a i dobrze nawodniony/a. Utrzymuj tę równowagę.

Przezroczysty żółty

Stan zdrowia jest idealny. Równowaga płynowa w najlepszej normie, tak trzymaj!

Ciemny żółty

Wszystko jest w porządku oprócz tego, że ciało potrzebuje trochę wiecej nawodnienia. Pij więcej płynów, najlepiej wody.

Bursztynowy lub miodowy

Jest to oznaka wyczerpania organizmu, który potrzebuje wody lub innych płynów. Natychmiast napij się wody, ponieważ ciało się odwadnia, a tego raczej nie chcesz.

Syrop lub ciemne piwo

Nawiązując do wielu badań – ten kolor moczu świadczy o problemie z wątrobą. Może to być jakieś schorzenie lub po prostu odwodnienie.

Różowy lub rudawy

Jadłeś buraki, jagody lub rabarbar? Jeżeli nie, może to świadczyć o niczym lub o krwi w moczu. Prawdopodobne tego przyczyny to choroba nerek, guz, infekcja dróg moczowych, problemy z prostatą lub inne. Zwykle należy to zbadać.

Pomarańczowy

Możliwe, że nie pijesz odpowiedniej ilości wody lub masz problem z wątrobą/drogami żółciowymi. Inne opcja to barwniki z żywności.

Niebieski lub zielony

Coś innego. Może to być rzadka choroba genetyczna, w której kolor moczu zmienia się na niebieski lub zielony. Inne opcje: zakażenie dróg moczowych pewną bakterią, barwniki z żywności lub leki. Nie umrzesz od tego, ale jeżeli trwa długo – pójdź do lekarza.

Pieniący się lub ‚gazowany’

Jeżeli dzieje się tak sporadycznie – raczej nie jest to nic groźnego. Jednak może świadczyć to o białku w moczu, czyli nadmiernym jego spożywaniu, ciężkim wysiłku fizycznym lub chorobie nerek. Jeżeli dzieje się tak cały czas – pójdź do lekarza.


Proszę poczytać również inne ciekawe artykuły o zdrowym trybie życia. Serdecznie zapraszam 🙂

Aby być zawsze na bieżąco, proszę polub nasze profile w mediach społecznościowych i udostępnij ten wpis na swojej tablicy.

źródło


loading...
loading...

Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

1 thought on “Kolor moczu może powiedzieć o Twoim zdrowiu więcej niż Ci się wydaje!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.