starszy, starsi ludzie, starość, dojrzałość, dorosłość, mniej przyjaciół, świadomość, przyjaźń

Dlaczego im jesteś starszy tym mniej masz przyjaciół?

Jeśli zauważyłeś, że odkąd jesteś starszy, nie masz już ochoty dogadzać innym wokół siebie, nie możesz znieść błahych rozmów i nie chcesz, by ludzie marnowali twój czas – nie jesteś sam.

To nic dziwnego, że masz tylko 2 bliskich przyjaciół zamiast 20 i ma to swoje powody.

Jasne, że w erze mediów społecznościowych, wielu ludzi ma dużo kontaktów, ale prawda jest taka, że prawdziwe i głębokie relacje są rzadkie. Badania potwierdzają, że ludzie mają obecnie dużo mniej zaufanych przyjaciół niż 25 lat temu.

Dlaczego im jesteś starszy tym mniej masz przyjaciół?

Co jest więc z tymi ludźmi, że są szczęśliwsi mając tylko kilku prawdziwych przyjaciół? Oto, co dzieje się, kiedy zauważasz taką zmianę w sobie:

1.Nie potrzebujesz zawierać nowych przyjaźni

Właściwie kiedy kończysz edukację, twoje życie towarzyskie przechodzi nagłą i drastyczną transformację. Spędzałeś każdy dzień tygodnia w dużej grupie ludzi, których dobrze znałeś, twoje szanse na zawieranie innych przyjaźni były niewielkie. Potem możesz spotykać ludzi w pracy albo, jeśli jesteś tego typu osobą, możesz spotykać nowych ludzi w klubach. Może nawet osoby o podobnych zainteresowaniach do twoich.

Jednak, ogólnie rzecz biorąc, trudno zawiązać prawdziwą przyjaźń w dorosłym życiu. Ponadto znajomości, które wydają ci się być wieczne, szybciej umierają – wystarczy, że ktoś zmieni pracę lub założy rodzinę.

Tak czy siak, musisz się przystosować. Przyzwyczajasz się, że spędzasz więcej czasu sam lub z rodziną, ale mniej w gronie przyjaciół. Częściej wyczekujesz telefonu od przyjaciela raz w miesiącu niż cotygodniowego spotkania przy kolacji. I jest ok. Bo twoje życie też jest zapełnione.

2.Nie zawracasz sobie głowy głupotami

Z perspektywy czasu zawsze widzimy lepiej. Im więcej masz doświadczenia życiowego, tym więcej dowiadujesz się o sobie i innych, którzy zawsze byli w twoim życiu. Jak masz 20 lat to może być trudno nie brać udziału w rodzinnych dramatach czy nieszczęśliwym związku najlepszego kumpla. W końcu to ludzie, na których ci zależy. Ale z czasem zaczynasz dostrzegać schematy w życiu innych ludzi i możesz się nauczyć dystansować od sytuacji.

Kiedy dojrzewasz, zdajesz sobie sprawę, że nie możesz pomóc każdemu. Nawet jeśli życzysz komuś wszystkiego najlepszego, w pewnych sytuacjach nie chcesz po prostu uczestniczyć, ponieważ wiesz, że wyssałyby z ciebie za dużo czasu i energii.

3.Masz obniżoną tolerancję na ckliwych ludzi

Wszyscy jesteśmy winni tego niewinnego kłamstwa: „Kopę lat! Powinniśmy się kiedyś umówić!” We wczesnej dorosłości jest to wybaczalne. Każdy poczuł się odizolowany, pojawiły się nowe obowiązki, nowi ludzie i inna sceneria.

Spotkanie z przeszłością może być naprawdę ekscytujące.

Ale faktem jest, że łatwo wpaść przypadkiem na starego przyjaciela, ale ciężko jest naprawdę poświęcić czas, aby go dogonić.

Oto sekret, który dojrzali ludzie znają: jeśli nie możesz zdecydować o konkretnym dniu i godzinie, „powinniśmy się umówić” naprawdę nic nie znaczy. Zrób sobie przysługę i po prostu powiedz: „Bardzo miło cię widzieć”. Bez poczucia winy, bez żałosnej ckliwości i sentymentów.

4.Twój czas stał się cenniejszy

Kiedy jesteś młody masz wrażenie, że na wszystko masz nieskończenie wiele czasu. Chwytanie dnia oznacza robienie czegoś dzikiego i ekscytującego, kiedy tylko możesz. Ale w miarę upływu czasu, zdajesz sobie sprawę, że carpe diem polega na tym, abyś w pełni wykorzystał wyznaczony czas, w którym musisz zrobić to, co naprawdę ważne.

Jak masz 20 lat to masz swoją rolę w grupie ludzi, którą wydaje cie się, że znasz najlepiej. Z czasem chcesz grać swą rolę w gronie rodzinnym, przy kolacji, zaskakując rodziców i odpoczywając w godzinach ciszy nocnej. Bo nie tylko ty tego potrzebujesz, ale też twoi najbliżsi i inni wokół ciebie prawdopodobnie także. Wraz z dojrzałością pojawia się poczucie prawdziwych priorytetów, a większość dodatkowych relacji nie jest w stanie tego przetrwać. I to jest ok.

Pod koniec dnia może ci się wydawać, że te wszystkie sprawy odbierają ci młodość, ale im jesteś starszy, tym lepiej wiesz, co się naprawdę liczy. Ta wiedza pozwala ci bardziej cieszyć się z tych najważniejszych relacji i garstki przyjaciół, która została z tobą pomimo zmian.

Dlaczego im jesteś starszy tym mniej masz przyjaciół?


Serdecznie dziękujemy za przeczytanie 🙂 Inne wpisy na temat Rozwoju świadomości przeczytasz -> tutaj. 🙂

źródło: healthy-holistic-living.com


loading...
Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.