dzieci, wychowywanie dzieci, jak dobrze wychować dziecko, rodzice, nawyki rodziców, zdrowie, świadomość

Psychologowie z Harvardu: Rodzice, którzy dobrze wychowują dzieci, mają tych 5 nawyków!

Technologia ma dziś ogromny wpływ na nasze dzieci. Zmienia nie tylko ich sposób myślenia, ale także zachowanie i wyrażanie się. Rodzice zaś zmierzają się z wielkim wyzwaniem – muszą wychować dzieci w zupełnie innych warunkach niż ich wychowywano.

Wszyscy zadają sobie pytanie czy odpowiednio wychowują swoje dzieci. „Czy moje dziecko osiągnie sukces, będzie ambitne? Czy będzie szczęśliwe? Czy moje dziecko będzie wzorem do naśladowania, liderem?

Psychologowie z Uniwersytetu Harvarda opracowali listę pięciu kluczowych elementów wychowania zdrowego i zaradnego w dzisiejszym świecie dziecka. Może wydać się to banalne, ale są to znaczące sugestie i warte zapamiętania !

5 kluczowych nawyków dla rodzica

DOBRZE WYKORZYSTAJ CZAS

Bądź. Nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie. Słuchaj swojego dziecka i prowadź z nim konwersacje – to pomaga zbudować przywiązanie. Wyłącz w tym czasie elektronikę – nie pozwól, by Wam coś przeszkadzało. Wspólne działanie nauczy Twoje dziecko uprzejmości, troskliwości i sprawi, że będzie liczyło się z innymi.

Praktyczne rada:

 • pytaj swoje dziecko jak mu minął dzień
 • zagraj z dzieckiem w jego ulubioną grę
 • przeczytajcie razem książkę

BĄDŹ WZOREM DO NAŚLADOWANIA

Dzieci uczą się tego, co widzą i tego, czego doświadczają. Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak wiele ich zachowań dzieci nie tylko widzą, ale też rozumieją.

Dlatego zważaj na słowa i czyny. Kiedy popełniasz błędy – zaznacz je i przeproś. Bądź tym przykładem jakim chcesz, by Twoje dziecko było w przyszłości.

Kolejna rzecz to szacunek, na który trzeba zapracować. Bądź szczery, pokaż czasem, że jesteś tylko człowiekiem i że ludzie popełniają błędy. Potraktuj to jak lekcję też dla siebie, i szansę wewnętrznego rozwoju. Naucz tego swoje dziecko!

Praktyczna rada:

 • przyznawaj się do błędów i przeproś za nie
 • rozmawiaj o problemach z dzieckiem i szukaj rozwiązania
 • znajdź czas, by zadbać o siebie – tylko wtedy możesz zadbać też o innych

NAUCZ DZIECI WARTOŚCI

To ważne, by Twoje dziecko umiało porozumieć się z innymi i dzielić z innymi od młodych lat. Przyniesie mu to korzyści w przyszłości. Empatia i bezinteresowność to bardzo cenne cechy.

Z badań psychologów Uniwersytetu Harvarda wynika, że troska o innych jest tak samo ważna jak własne szczęście. To coś, czego powinieneś konsekwentnie uczyć swoje dziecko, ponieważ zwykle z trudem dzieciom to wpoić.

Dlatego to ważne, byś jako rodzic był przykładem. To znaczy, że bierzesz odpowiedzialność i zawsze robisz to, co dobre (nawet jeśli nie jest to dla Ciebie wygodne). Bądź słownym rodzicem. Przypominaj dzieciom, że inni liczą na nich i że niedobrze jest kogoś zawieść.

Praktyczna rada:

 • ucz dziecko bycia miłym codziennie
 • pokaż dziecku, że jest odpowiedzialne za swoje czyny i obietnice
 • nie pozwalaj dziecku tak po prostu zrezygnować ze sportu czy zakończyć przyjaźni, gdyż zawsze łatwiej się poddać, choć nie zawsze to dobry wybór

NAUCZ DZIECI TEŻ WDZIĘCZNOŚCI

Ucz dzieci doceniać ludzi i rzeczy w ich życiu. Opowiedz im o historii, o ciężkich czasach, aby zrozumiały jakie świat daje im dziś możliwości.

Naucz dziecko doceniać życie i szanować szanse.

Badania pokazały, że ludzie wdzięczni każdego dnia są też bardziej pomocni, hojni, współczujący i przebaczający. Ale co najważniejsze – zdrowsi i bardziej szczęśliwi.
A więc wdzięczność to kluczowa cecha.

Praktyczna rada:

 • przypominaj dziecku o wdzięczności każdego dnia
 • naucz dziecko szacunku i docenienia innych (rodziny, sąsiadów, nauczycieli)
 • sam bądź wdzięczny, dając dziecku najlepszy przykład

POKAŻ DZIECKU CAŁY ŚWIAT

Często dzieci mają świadomość głównie małego świata – rodziny i przyjaciół, o których się troszczą. To normalne, ale wyzwaniem jest nauczyć je współodczuwania poza tym małym kręgiem. Dzieci powinny wiedzieć, że wszystko zaczyna się od człowieka i że swoją osobą mogą zmienić czyjeś życie.

Dlatego ważne jest, byś pokazał mu uprzejmość i życzliwość wobec tych, których nie zna (nowego kolegi w szkole, woźnej, sprzedawczyni)

Badania z Harvada sugerują, że dzieci powinny poznawać świat z różnej perspektywy – słuchać uważnie bliskich, którzy tworzą ich mały bezpieczny świat, ale także rozglądać się wokół siebie w życiu codziennym, biorąc pod uwagę innych ludzi.

Praktyczna rada:

 • ucz dziecko empatii – pocieszenia kolegi w potrzebie i wyciągania ręki do nowego kolegi w klasie
 • rozmawiaj z dzieckiem o innych ludziach i ich życiu; o osobach o innej religii, wierze, środowisku, ojczyźnie
 • pokazuj uprzejmość wobec ludzi wokół i brak uprzedzenia

KONIECZNIE PODZIEL SIĘ ARTYKUŁEM Z RODZINĄ I PRZYJACIÓŁMI !

Dziękuję za przeczytanie tego arcyważnego wpisu. Wychowywanie dzieci to tworzenie przyszłości naszej planety, dlatego należy się do tego przyłożyć należycie. 🙂

Poczytaj także inne ciekawe wpisy Warsztatu Dobrego Słowa. Na pewno znajdziesz tu wiele przydatnych informacji. 🙂

źródło: peacequarters.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.