Czyszczenie uszu – Domowe sposoby na pozbycie się woskowiny.

Nasze uszy produkują sobie woskowinę. Odgrywa ona znaczącą rolę w naturalnym oczyszczaniu i nawilżaniu przewodu słuchowego zewnętrznego. Chroni również przed niebezpiecznymi zakażeniami ze strony bakterii lub innych malutkich stworzeń. Czyszczenie uszu na glanc jest zatem nie do końca naturalne, choć jak wiemy, często woskowina produkowana jest w nadmiernych ilościach, poza tym w tych czasach jakże istotna jest wartość estetyczna.

Jeśli woskowiny nazbiera się dużo, może spowodować w Nas uczucie irytacji i podenerwowania z powodu nieprzyjemnych doznań, takich jak swędzenie, zawroty głowy, problemy ze słuchem czy wrażenie ciała obcego w uchu. Kiedy czyszczenie uszu jest wykonywane efektywnie – nie doświadczysz niczego takiego.

Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do zatkania przewodu słuchowego. Pomimo, że woskowina ewakuuje się sama – od czasu do czasu czujemy potrzebę dodatkowego czyszczenia uszu.

Czyszczenie uszu – Domowe sposoby na pozbycie się woskowiny.

Używanie patyczków do uszu w celu wydobycia nadmiaru woskowiny ma całkowicie odwrotny efekt. Czyszczenie uszu zachodzi poprzez wycieranie zewnętrznych złogów, natomiast resztę wpychamy dalej do kanału, co może nasilać objawy zatykania.

Idąc dalej, używanie wszelkiego rodzaju słuchawek zwiększa ryzyko odkładania się nadmiaru woskowiny w kanale słuchowym., dlatego lepiej używać lekkich słuchawek, które dopasowują się do ucha, pozwalając jednocześnie na swobodny przepływ powietrza.

Czyszczenie uszu – Jeżeli ktoś boryka się z problemem tzw. korka woskowinowego może odczuwać następujące objawy:

 • bóle ucha
 • pogorszenie słyszenia
 • zawroty głowy
 • uczucie wypełnienia w uchu
 • dzwonienie w uszach
 • swędzenie kanału słuchowego
 • wyciekanie płynu z ucha

Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że lepiej jest zapobiegać i wykonywać prawdziwe czyszczenie uszu, ale nie patyczkami. Istnieją sposoby skuteczne i bezpieczne, dzięki którym nie zrobimy sobie dodatkowej krzywdy.

Czyszczenie uszu – naturalne, domowe sposoby:

Woda utleniona

Połącz 3% wodę utlenioną i wodę w równych ilościach, a następnie wpuść kilka kropel roztworu do ucha. Potrząśnij nieco głową, aby płyn obmył cały przewód. Po kilku minutach przechyl głowę – wszystko powinno wypłynąć.

Oliwa z oliwek

Ten niesamowity tłuszcz jest kolejnym znakomitym, naturalnym rozwiązaniem, dzięki któremu zmiękczymy woskowinę pomagając w jej ewakuacji. Mianowicie, wszystko co potrzebujemy to wkropić kilka kropel oliwy do ucha przed snem, a następnie spać na przeciwnym boku. Takie leczenie powinno trwać 3 lub 4 noce.

Nafta

Nafta jest ekstremalnie skutecznym i jednym z bezpieczniejszych sposobów na pozbycie się woskowiny. Można ją zakupić w każdej aptece. Podgrzej nieco dwie do trzech łyżeczek nafty nad płomieniem świecy (nie za bardzo!) i zaaplikuj sobie kilka kropel do ucha. Następnie staraj się leżeć przez kilka minut na przeciwnym boku. Użyj ciepłej wody, aby pozbyć się jej z ucha. Kurację należy przeprowadzać przez trzy dni z rzędu.

Solanka

Oto kolejny skuteczny sposób. Namocz watkę w roztworze solankowym (1 łyżeczka soli rozpuszczona w połowie szklanki wody). Przechyl głowę i zakraplaj ucho. Poczekaj kilka minut. Niech roztwór obmyje cały przewód i zmiękczy woskowinę. Wtedy przechyl głowę na drugą stronę w celu ewakuacji płynu. Możesz pomóc sobie chusteczką.

Czyszczenie uszu – naturalne, domowe sposoby:

Roztwór octowo-alkoholowy

W małej miseczce połącz ocet z mocnym alkoholem (np. wódką) w równych ilościach. W otrzymanym roztworze namocz wacik i w ten sposób zaaplikuj kilka kropel do każdego ucha. Procedura jak wyżej.

Gliceryna

Możemy ją kupić również w niemal każdej aptece. Tak jak w innych sposobach – mechanizm polega na zmiękczeniu woskowiny w celu jej ewakuacji. Dla szybszych rezultatów, aplikuj po kilka kropel do każdego ucha trzy razy dziennie.


To by było na tyle. Jeżeli zastosujecie któryś z powyższych sposobów albo już macie pewne doświadczenia z tym związane, proszę podziel się nimi w komentarzach. 🙂

Nie zapomnij polubić nasze profile na portalach społecznościowych, gdzie na bieżąco przypominamy o wielu ciekawych rozwiązaniach 🙂

Poczytaj również inne Naturalne sposoby na zdrowie 🙂

źródło: supertastyrecipes.com

zdjęcie: zdrowie-publiczne.com.pl

17 thoughts on “Czyszczenie uszu – Domowe sposoby na pozbycie się woskowiny.”

 1. Ja uszy swoje i swojej małej córeczki czyszczę kawałkiem waty nasączonej voskolixem. Nigdy nie miałyśmy z nimi żadnych problemów. Uszy są czyste i zdrowe 🙂

 2. Zamiast domowych sposobów zdecydowałam się na spray fonix, bo skutecznie czyści uszy, a do tego dzięki szerokiej końcówce jest bezpieczny

  1. kupiłem z tydzień temu. Za często bywam u laryngologa i czas to zmienić. Nawet się nie przyznałem, że wcześniej używałem patyczków.

 3. Już w paru miejsca przeczytałam pozytywne opinie o tym sprayu i też go sobie niedawno zakupiłam. Muszę powiedzieć, że po kilku razach użycia fonixa już nie wrócę do patyczków. Różnica jest kolosalna

 4. U nas kupił mąż, który lubi różne nowinki. Początkowo byłam sceptyczna, ale z czasem się przekonałam i teraz używa cała nasza trzyosobowa rodzina.

 5. Do czyszczenia uszu moim dzieciom używam Vaxol. To naturalna oliwa z oliwek, całkowicie bezpieczna. Nie zawiera żadnych zbędnych dodatków. Polecana jest maluszkom i dorosłym, też ma szeroką końcówkę. Można psiknąć w każdej pozycji, nawet jak dziecko leży na boczku. To co wypłynie delikatnie wycieram pieluszką.

 6. Olejki w naturalny sposób rozpuszczają woskowinę ale nie tylko. Często chodzimy na basen, przed kąpielom też używam Vaxol, żeby woda nie dostała się do uszu. Ma też działanie antybakteryjne.

 7. u mnie jakoś tej woskowiny jest wyjątkowo dużo, więc muszę naprawdę często czyścić uszy, żeby się jej regularnie pozbywać. Patyczki się nie sprawdzały, dlatego kupiłam sobie spray fonix z olejkami, który bardzo skutecznie i szybko rozpuszcza woskowinę i uszy mam czyściutkie

 8. kupiłam właśnie parę dni temu ten fonix, żeby dziecku uszy czyścić. Tak mi poradził pediatra, że to bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż czyszczenie uszu patyczkami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.