Czakra sakralna – zioła poprawiające jej harmonię i równowagę

Czakra sakralna zioła pomagające jej w odpowiedzialności za ważne aktywności ziemskie.

Jako ośrodek naszej seksualności i relacji z płcią przeciwną odpowiada między innymi za kreatywność i tworzenie. Nazywana jest też czakrą krzyżową.

Nie zamierzam tutaj opisywać w pełni działania i funkcji czakry sakralnej. Chcę jedynie wymienić i krótko scharakteryzować zioła, które poprawiają jej pracę.

Czakra sakralna zioła lecznicze poprawiające jej harmonię i równowagę (czyli jak otworzyć czakry z pomocą zielarstwa):

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.)

Szałwia jest bogata w olejki eteryczne, witaminy i mikroelementy. Wywiera działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Pozytywnie oddziałuje na przewód pokarmowy poprzez regulowanie wydzielania soków trawiennych, żółci oraz pracy mięśni gładkich. U kobiet przywraca krwawienia miesięczne oraz łagodzi dolegliwości związane z menstruacją. Ponadto obniża poziom cukru we krwi. Jako płukanka leczy owrzodzenia jamy ustnej i zapalenie gardła. Miejscowo poprawia gojenie ran. Może być również przyprawą do mięs i innych potraw.

Nagietek (Calendula officinalis)

Nagietek należy do ziół o nadzwyczajnej mocy, stosowany w medycynie ludowej od wieków. Niegdyś był wykorzystywany jako prognoza pogody: gdy o 7 rano jego kwiat nie był rozwinięty, przepowiadało to opady deszczu tego dnia. Aktualnie ma zastosowanie w chorobach nowotworowych, również jako profilaktyka. Nalewka cudownie działa przy skaleczeniach, oparzeniach, anginie oraz jako płukanka do gardła.

Przy bolesnych i nieprawidłowych miesiączkach zaleca się pić po pół szklanki naparu co dwie godziny. Również przy krwotokach z nosa, pękaniu i przepuszczalności naczyń krwionośnych, stanach zapalnych nerek, krwiomoczu, krwawieniach z przewodu pokarmowego, krwawych biegunkach, hemoroidach, chorobach wrzodowych, obrzękach krążeniowych, żylakach kończyn i nadciśnieniu zalecane jest picie naparu.

Ogólnie wykazuje działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i zwiększające wydzielanie soków żołądkowych. „Zewnątrz używano go na ból zębów, do gubienia piegów i brodawek”.

Jaśmin

Kwiaty jaśminu są wysokiej klasy surowcem perfumeryjnym. Niesamowita woń olejku jaśminowego jest bardzo ceniona. Poza tym jako dodatek do różnego rodzaju herbat ma różnorakie właściwości, które są bardzo ładnie opisane przez Orientalny serwis chińskieprzepisy.pl

Anyż, biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum L.)

Najcenniejsze są jego nasiona. Zawierają olejek lotny, który działa wykrztuśnie, wiatropędnie i rozkurczająco. Dzięki temu jest stosowany w chorobach górnych dróg oddechowych – kaszel, duszności, zapalenie gardła, krtani i oskrzeli. Działa również przeciw zaparciom, bólom brzucha i wzdęciom. Dla matek karmiących jest środkiem mlekopędnym. U małych dzieci łagodzi kolkę jelitową.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.)

Mięta zawiera olejek (główne składniki: mentol i menton) oraz witaminy, sole mineralne i rutynę. Stosowana bakteriobójczo, przeciwskurczowo, uspokajająco oraz w celu pobudzenia procesów trawiennych, a zatem przy niestrawnościach żołądkowych i bólach brzucha. Wyciągi można użyć do płukania jamy ustnej i gardła oraz w postaci okładów przy obrzękach i owrzodzeniach.

Mięta jest składnikiem dwóch mieszanek warsztatowych: Herbaty Mocy (link) oraz Herbaty Mądrości i Spokoju (link).

Czakra sakralna zioła i inne ziemskie sprawy to temat nieskończony. Nieco o niej pisałem między wierszami w moich przemyśleniach (link), a dział o ziołach dopiero się rozwija, ale niedługo będzie bogatą skarbnicą pożytecznej wiedzy – wesprzyj go, poczytaj tutaj.

Ponadto czakra sakralna rezonuje z żywiołem wody, zatem wszelkie zabiegi wodne – kąpiele w rzece, jeziorze, morzu oraz jacuzzi, sauna, naprzemienne prysznice – są wysoce wskazane przy pracy z nią. Plus prócz ziół należy pić również dużo niegazowanej wody. 🙂

Nie zapominajmy również o kolorze pomarańczowym!!! 🙂

Wpis został opracowany w oparciu o książkę „Atlas krajowych ziół” pana Arkadiusza Iwaniuka oraz „Zielnik dla każdego”.


loading...
Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.