Profilaktyka raka – Cukier rafinowany nie tylko odżywia komórki rakowe, lecz także je produkuje.

Wysokie spożycie cukru zawsze miało silny związek z rozwojem nowotworu u pacjentów. Jednakże ostatnie badania wskazują, że dieta obfita w cukier rafinowany może także powodować chorobę. A zatem profilaktyka raka powinna opierać się głównie właśnie na eliminacji największego szkodnika, jakim jest cukier rafinowany.

Jak cukier „karmi” komórki rakowe?

Komórki rakowe mają około 10-12 krotnie większe zużycie cukru w stosunku do komórek zdrowych. PET (pozytronowa tomografia emisyjna) jest jednym z najlepszych badań umożliwiających pomiar wzrostu raka. Otto Warburg, niemiecki laureat nobla w dzieninie medycyny z 1931 roku, rozwinął hipotezę, że komórki nowotworowe posiadają inny metabolizm w porównaniu ze zdrowymi, co oznacza, że wykazują zwiększoną glikolizę.

Jak cukier rafinowany wpływa na powstawanie komórek rakowych

W latach 2013-2014 Journal of Clinic Investigation opublikował wyniki badań in vitro, które analizowały zwiększoną podaż cukru i zjawisko onkogenezy. Wyniki ukazywały wzajemną korelację między spożyciem cukru, a wczesnymi fazami powstawania komórek rakowych.

Ponadto, badania nad cukrem z 1985 roku, pokazały, że duże spożycie cukru predysponuje do rozwoju raka. Badania prospektywne, opublikowane w 2006 roku odkryły, że pokarmy z dużą zawartością cukru mają związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka trzustki. Inne badania ukazały podobne wyniki u pacjentów z rakiem piersi.

Jednym z najistotniejszych mechanizmów, w którym rak powstaje przez cukier jest zaburzenie mitochondrialne. Cukier spala się inaczej niż tłuszcz, generując wolne rodniki. Gdy uszkodzą one mitochondria, jądrowe DNA i błona komórkowa także są naruszone, co prowadzi do uposledzenia produkcji białek.

Rak powodowany jest replikacją genetycznie zmutowanych komórek. Mitoza jest środkiem, za pomoca którego komóki dzielą się, a tkanka może wzrastać. Gdy proces apoptozy (śmierci komórkowej) zaczyna być zaburzony, pojawia się rak.

Otyłość i przewlekłe przejadanie się mają dodatnią korelację i są przyczyną wzrostu i rozwoju komórek nowotworowych. Według Canadian Cancer Society, otyłość może powodować zmiany hormonalne (hormonów płciowych i insuliny), co zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi, okrężnicy lub macicy.

Już wcześniej pisaliśmy ciekawy artykuł o tym jak profilaktyka raka może być skoncentrowana na ograniczeniu cukru – tutaj przeczytasz go raz jeszcze.

Profilaktyka raka – Nie rezygnuj z owoców

Badania uwzględniają, jak cukier rafinowany różni się od tego występującego naturalnieCukier rafinowany zawierają cukier stołowy, syrop glukozowo-fruktozowy i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, które są wchłaniane przez organizm podczas spożywania przetworzonej żywności, napojów gazowanych, pieczonych deserów.

Naturalnie występujące cukry w owocach są uważane za mniej szkodliwe, niezależnie od ich indeksu glikemicznego.

Dr Tony Jimenez zakłada, że cukier pochodzenia organicznego może nie przyczyniać się do wzrostu komórek rakowych w taki sam sposób, jak robi to cukier rafinowany, ponieważ komórki ludzkiego organizmu wchłaniają molekuły lewoskrętne, które pojawiają się w owocach i warzywach, podczas gdy komórki rakowe moga absorbować tylko prawoskrętne cząsteczki, które pochodzą z cukru rafinowanego.

Polecam również inne sposoby w ciekawym temacie, jakim jest profilaktyka raka oraz innych częstych chorób, np. profilaktyka choroby wieńcowej, zawału serca lub chorób nerek

Profilaktyka raka – Co możemy zrobić?

Cukier rafinowany został połączony z wieloma problemami zdrowotnymi, włączając w to cukrzycę, choroby serca, udar, bezruch, podwyższony poziom trójglicerydów i nadciśnienie. Wyeliminowanie cukru rafinowanego z napojów gazowanych i przetworzonego jedzenia to dobry początek, by obniżyć ryzyko wzrostu komórek rakowych, a także innych wspomnianych stanów chorobowych.

Spożywaj dzienną zalecaną porcję owoców i warzyw. Upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość błonnika, żelaza i białka w swojej diecie. Nie pij soków owocowych z dodatkiem cukru. Używaj naturalnych źródeł słodkiego smaku, takich jak miód czy stewia. Unikaj syropu kukurydzianego, glukozowo-fruktozowego (czytajmy skład) i słodzików np. Aspartamu.

Zalecane spożycie cukru: dla kobiet, nie więcej niż 6 łyżeczek (25 gramów) cukru na dzień. Dla mężczyzn, nie więcej niż 9 łyżeczek (37 gramów) dziennie. To odpowiednio 100 kcal dla kobiet i 150 kcal dla mężczyzn. Większość ludzi w Ameryce konsumuje prawie dwa razy tyle – około 22 łyżeczek na dzień.

Ukryte cukry: fruktoza, laktoza, sacharoza, maltoza, glukoza i dekstroza są różnymi formami cukru, który możesz znaleźć na etykietach kupowanych przez siebie produktów.

Inne naturalne cukry: melasa, syrop z agawy, miód i syrop klonowycukrami naturalnymi. Zawierają antyoksydanty, które chronią organizm przed rakiem. Ale spożywaj je w umiarkowanych ilościach, ponieważ zawierają taką samą ilość kalorii jak inne substancje słodzące

Zapraszam także do obejrzenia poniższego filmu:


Drodzy Państwo, chcemy przede wszystkim promować Zdrowy tryb życia i to Nas głównie interesuje. Wszyscy są zgodni, że najlepszym lekarstwem na raka jest uniknięcie zachorowania. Jeżeli możemy coś zmienić w Naszym życiu, co wyjdzie na zdrowie – zróbmy to. A cukier ma coraz gorszą prasę tak czy inaczej. Wpisy takie jak ten są bardzo popularne i często powtarzane. Ważne jest również to, aby czytać skład kupowanych produktów. Producenci często przemycają słynny syrop glukozowo-fruktozowy lub po prostu rafinowany cukier. Zazwyczaj widnieją one na początku listy, a jak wiemy, są to składniki o największej zawartości w produkcie. Życzymy dużo zdrówka!

źródło: healthylifestyleadvice.com

3 thoughts on “Profilaktyka raka – Cukier rafinowany nie tylko odżywia komórki rakowe, lecz także je produkuje.”

  1. „ponieważ komórki ludzkiego organizmu wchłaniają molekuły lewoskrętne, które pojawiają się w owocach i warzywach, podczas gdy komórki rakowe moga absorbować tylko prawoskrętne cząsteczki, które pochodzą z cukru rafinowanego.”
    To ten cukier jest rafinowany czy przerabiany?Rafinowany znaczy oczyszczany a nie przerabiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.