6 sposobów na ból pleców w dolnej części (ból kręgosłupa lędźwiowego)

Dla wielu ludzi nie ma konkretnego sposobu na ból pleców w dolnej części (ból kręgosłupa lędźwiowego). Często wymaga to czasu, prób i błędów, by sprawdzić, co naprawdę tobie pomoże.

Medycyna skupia się głównie na anatomicznych problemach pleców, podczas gdy dla wielu ludzi ból związany jest np. z wykonywaną pracą.

Poniżej przedstawione sposoby na ból dolnej części pleców to sposoby, które najczęściej zostają pominięte w tradycyjnym podejściu do leczenia.

6 sposobów na ból pleców w dolnej części (ból kręgosłupa lędźwiowego)

 1. Uwalniaj endorfiny

  Endorfiny to hormony naturalnie wytwarzane przez organizm. To, czego wielu ludzi nie wie, to fakt, że mogą być one silniejsze niż leki. Kiedy są uwolnione, pomagają blokować sygnały bólu. Endorfiny pomagają także łagodzić lęki, stres, depresję, które często pogarszają ból dolnych pleców.

  Aby uwolnić endorfiny spróbuj masażu terapeutycznego, ćwiczeń lub medytacji.

 2. Wysypiaj się

  Ból jest też głównym powodem bezsenności, problemu z zasypianiem lub lekkiego snu. Dwie trzecie ludzi, cierpiących na chroniczny ból w dolnych plecach, ma problemy ze snem.

  Paradoksalnie, za dużo snu może pogorszyć bóle. Błędne koło sprawia, że ból jest nie do uleczenia. Jeśli masz problemy ze snem, zacznij od tego, by poradzić sobie też z bólem pleców.

 3. Ćwicz kręgosłup

  Mięśnie pleców grają główną rolę w podtrzymywaniu twojego kręgosłupa. Te mięście nie mają wystarczającego wysiłku w ciągu normalnego dnia – potrzebują konkretnych ćwiczeń.
  Znajdź 20-30 minut dziennie na proste ćwiczenia.

 4. Ulżyj bólom zimnem i gorącem

  Nie pomijaj prostych sposobów takich jak zimne i gorące okłady. Mogą one zmniejszyć ból i wspomagać proces leczenia.

  Zimny okład ma dwie korzyści:

  zmniejsza zapalenia

  – spowalnia puls nerwów wywołujących bóle

  Gorący okład:

  stymuluje przepływ krwi

  – hamuje przepływ informacji o bólu wysyłanych do mózgu

 5. Rozciągaj uda dwa razy dziennie

  Często przeoczony problem związany z bólem dolnych pleców to nierozciągnięte mięśnie udowe. Wywołuje to ból pleców i krzyża. Przynajmniej dwa razy dziennie warto delikatnie rozciągać uda.

 6. Pomyśl o mózgu

Specjaliści stwierdzają, że ból zależy od wielu czynników, jest bardziej skomplikowany niż samo odczuwanie. To jak mózg interpretuje i przetwarza sygnały bólu ma duży wpływ na to jak go odczuwasz.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz rozwinąć umiejętności w mózgu tak, aby odczuwał mniej ból lub ignorował go. Rozwój w tym kierunku może na dłuższą metę pomóc ci także mieć wpływ na twoje bóle.

Bonus: Rób to, co cię uszczęśliwia

Nieprzerwany ból wpływa na twoje życie, niszczy relacje, budżet, twoją zdolność do pracy. Może zaburzać sen i zmieniać twój nastrój. Wiele innych problemów jest także związanych z bólem dolnej części pleców. Dlatego wszystko, co możesz zrobić dla siebie, będzie naturalnym antydepresantem.

Dla niektórych ból jest łatwiejszy do zniesienia nawet, gdy dziennie zrobią 3 rzeczy poprawiające nastrój. Może to być rozmowa ze starym przyjacielem, przyjemność z wypicia filiżanki dobrej herbaty czy pół minuty przytulania z ukochaną osobą.


 

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą i przyniosą ulgę. Ból pleców potrafi znacząco obniżać komfort życia, dlatego warto próbować różnych metod, aby znaleźć te, które indywidualnie dla nas przynoszą korzyści.

Po inne Naturalne przepisy na zdrowie sięgnij -> tutaj. 🙂

źródło: spine-health.com

zdjęcie: Designed by Freepik


loading...
Wpisy mają na celu jedynie przedstawienie pewnego schematu. Proszę zwracać uwagę na źródło i indywidualnie rozpatrywać rzetelność informacji. Wszelkie działania oraz decyzje należy konsultować osobiście z własnym lekarzem lub duchownym. Nie ponosimy odpowiedzialności za poczynione przez czytelników kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.