bezsenność, na sen, sposoby na bezsenność, zdrowy sen, jak się wyspać

Bezsenność – jak się wyspać, czyli 12 nawyków przeszkadzających tobie w efektywnym i zdrowym śnie

Bezsenność nie jest wcale taką rzadką przypadłością. Wielu z nas narzeka na złą jakość snu. Ma ona wiele przyczyn, ale sama bezsenność jest stanem mentalnym, na który możemy wpływać.

Bezsenność jest rozpoznawana już na podstawie subiektywnych odczuć niewystarczającej jakości wypoczynku nocnego. Nie warto czekać i się męczyć. Najlepiej poznać przyczyny i ewentualne rozwiązania tej sytuacji, ponieważ dobry sen to podstawa zdrowia.

Bezsenność – jak się wyspać, czyli 12 nawyków przeszkadzających tobie w efektywnym i zdrowym śnie

 1. Nie pij wody tuż przed snem. W innym przypadku możesz podczas snu być nękany przez pełny pęcherz.
 2. Nie stosuj długich drzemek w ciągu dnia. Natomiast krótkie (5-15 minut, max. 30 min) drzemki mogą być bardzo zdrowe. Staraj się uregulować pory kładzenia się spać i budzenia. Dzięki temu będziesz zasypiał szybciej i spał lepiej.
 3. Nie korzystaj z elektronicznych sprzętów tuż przed pójściem spać. Jasność ekranów zaburza pracę mózgu, który może zrozumieć nadmiar światła opacznie.
 4. Jeżeli uwielbiasz czytać książki w łóżku – niestety lepiej ich tam nie trzymać. Poczytaj, np. w fotelu, a następnie połóż się bez książki w miejscu przeznaczonym tylko do spania.
 5. Unikaj budzików z jasnymi wyświetlaczami. Może to przeszkadzać Tobie w trakcie snu oraz utrudniać zaśnięcie.
 6. Zapewnij sobie porządny materac. Nie kupuj tanich. Na materacach się nie oszczędza. Odpowiedni materac dba o zdrowie całego Twojego ciała, nie tylko o należny sen.
 7. Jedz kolację przynajmniej na 2 godziny przed snem. Nie zasypiaj z pełnym żołądkiem, gdyż organizm wciąż będzie zajęty trawieniem i nie zrelaksuje się jak powinien.
 8. Wykonuj ćwiczenia fizyczne każdego dnia. Będziesz miał więcej energii i poprawi się ogólne zdrowie, lecz nie rób tego do 3 godzin przed snem.
 9. Dbając o jakość snu – dobrze ustalić sobie stałe pory oraz rutynowe czynności przygotowujące Ciebie do wypoczynku. Przykładowo: kończysz czytanie, idziesz do łazienki, myjesz zęby, twarz i przebierasz się w piżamę.
 10. Ogrzej stopy przed spaniem – mając zimne nie zaśniesz od razu.
 11. Nie pij kawy na przynajmniej 4 godziny przed snem. Kofeina podwyższa metabolizm i dodaje energii – a to może być potrzebne rano, nie wieczorem.
 12. Zawsze wybieraj najlepszą pozycję do spania. Spróbuj spać częściej na boku, zwłaszcza lewym. Ewentualnie na wznak, co jest najbardziej pierwotną pozycją.

śpij dobrze 🙂

10 thoughts on “Bezsenność – jak się wyspać, czyli 12 nawyków przeszkadzających tobie w efektywnym i zdrowym śnie”

 1. wg tybetańczyków mężczyźni powinni spać na prawym boku, a kobiety na lewym, bo kanały energetyczne.

   1. słyszałem tylko, że dla wszystkich lepiej na lewym, bo wtedy dobrze się układa żołądek i kwas

  1. Sutlatnbiasly, this publish is truly the sweetest on this notable theme. I harmonise along with your conclusions and will thirstily seem ahead inside your incoming updates. Stating thanks will not likely just be ample, for that phenomenal clarity together with your writing. I will correct grab your rss feed to stay informed of any updates. Admirable operate and considerably accomplishment along with your enterprise dealings! Please excuse my poor English as it’s not my very 1st tongue.

 2. a ja słyszałam, że prawy bok jest lepszy do spania….z tego co tu piszesz trzeba spać uciskając serce a to niezbyt zdrowe…

  1. Skoro kierujesz sie taka logika to przy zlamaniu zebra nie powinno sie opierac na nim. Spojrz z innej perspektywy, odswierz troche myslenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.