aspartam napoje dietetyczne badania mniej zdrowe

Aspartam – napoje dietetyczne bardziej szkodliwe niż klasyczne? – wyniki badań

10 letnie badania wskazują, że picie napojów gazowanych, zwłaszcza tych zawierających aspartam, ma wpływ na występowanie zawałów serca i udarów mózgu.

Zdecydowałeś się żyć zdrowiej i przejąłeś kontrolę nad swoją dietą. Jednak nie możesz oprzeć się pokusie picia napojów gazowanych. Za złoty środek uważasz wybór wersji dietetycznej „light” tych napojów. Wybór taki podejmują miliony osób każdego roku. Dając się przekonać chwytliwemu marketingowi koncernów, jakoby zamiennik taki był korzystniejszy dla naszego zdrowia.

Jednakże rzeczywistość jest taka, że te twierdzenia są po prostu nieprawdziwe! Większość producentów używa sztucznych słodzików, takich jak aspartam, zamiast cukru. Najnowsze badania prowadzone przez Univerisity of Iowa, wykazały, że ten związek chemiczny związany jest z podwyższonym prawdopodobieństwem wstąpienia choroby serca.

Niebezpieczeństwa picia napojów dietetycznych – dlaczego aspartam nie jest zdrowy

Badanie, kierowane przez dr Ankur Vyas, było jednym z najbardziej wszechstronnych badań tego typu z prawie 60.000 kobietami w ciągu dziewięciu lat. Badanie wykazało, że uczestniczki, które piły dwie lub więcej puszek napojów dietetycznych zawierających aspartam dziennie, były o 30% bardziej narażone na incydent sercowo-naczyniowy (np. zawał serca) i o 50% bardziej narażone na śmierć pochodzenia sercowego niż ktoś, kto nie pił tych napojów.

„To jest jedno z największych badań w tym zagadnieniu i nasze odkrycia są zgodne z poprzednimi danymi. Zwłaszcza z tymi które łączyły napoje dietetyczne z chorobą metaboliczną” mówi Vyas.

Biorąc pod uwagę skalę badania oraz fakt, że około jedna na pięć osób w Stanach Zjednoczonych spożywa napoje dietetyczne zawierające aspartam każdego dnia. Wyniki mogą okazać się niezwykle istotne dla ogólnego stanu zdrowia publicznego.

Polecam również inne artykuły, które mogą Ciebie zaciekawić:

Napoje dietetyczne zawierające aspartam – wyniki badań

59,614 uczestniczek zostało podzielonych na cztery grupy przez zespół badawczy. Dwa lub więcej napojów dietetycznych dziennie, pięć do siedmiu napojów dietetycznych tygodniowo, od jednego do czterech napojów tygodniowo i od zera do trzech napojów dietetycznych miesięcznie.

Po prawie dziewięciu latach przeanalizowano kartotekę każdej kobiety. Badania wykazały, że występowanie:

  • choroby wieńcowej
  • zastoinowej niewydolności serca
  • zawału serca
  • zabiegu rewaskularyzacji wieńcowej
  • udaru niedokrwiennego mózgu
  • miażdżycy tętnic obwodowych
  • śmierci sercowo-naczyniowej

wystąpiły u 8,5% kobiet spożywających dwa lub więcej napojów dietetycznych dziennie. U 6,9% przyjmujących pięć do siedmiu napojów dietetycznych tygodniowo. U 6,8% pijących jeden do czterech napojów tygodniowo i u 7,2% w grupie spożywających od zera do trzech napojów miesięcznie.

Na pierwszy rzut oka badania wydają się nie potwierdzać hipotezy, jako że aspartam ma złe działanie. Jednakże zapisy pokazały, że wraz z nieznacznym zwiększeniem wskaźnika problemów sercowych, kobiety w grupie pijącej 2 lub więcej napojów na dzień, były przeważnie znacznie młodsze niż kobiety  innych grupach. Co oznacza, że napoje dietetyczne powodowały problemy zdrowotne w przyśpieszonym tempie. Kobiety w tych grupach miały także podwyższone BMInadciśnienie i zwiększony wskaźnik występowania cukrzycy.

Napoje dietetyczne zawierające aspartam – co dalej?

Pomimo skali badań, żaden oficjalny wniosek nie może być wyciągnięty, ale początkowe objawy są niepokojące. „Na podstawie tych i innych ustaleń mamy obowiązek zrobić więcej badań, aby zobaczyć, co się dzieje i określić związek” wyjaśnia Vyas. „To może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego.”

Jeszcze kilka projektów badawczych zostało zleconych od czasu opublikowania wyników na Uniwersytecie Iowa, w celu wyłonienia skali problemu jaki aspartam może powodować. Jednak ogólne zalecenia są takie, aby wyeliminować napoje gazowane z życia codziennego. Jeśli jednak musimy się ich napić, pamiętajmy, że regularne wersje napojów są lepsze niż ich dietetyczne odpowiedniki.

Pieniądze wpompowane w napoje dietetyczne jako zdrową alternatywę są dowodem na to, że wielkie firmy są zdecydowanie bardziej skoncentrowane na powiększeniu swoich portfeli niż na korzyściach swoich konsumentów. Gdy chodzi o to co jesz i pijesz, miej pewność, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego co przyjmujesz do swojego ciała.


Poczytaj również inne wpisy z tematu Zdrowy styl życia. Miejmy świadomość.

źródło

3 thoughts on “Aspartam – napoje dietetyczne bardziej szkodliwe niż klasyczne? – wyniki badań”

  1. Nie ma nic gorszego od cukru ale jakoś nie widze totalnej nagonki na cukier 🙂 Lobby działa jak tylko może żeby utrzymać uzależniający cukier na topie. Rok temu kupiłem puszeczkę słodzika z pastylkami za 10zł i chociaż korzystam z niej codziennie to jeszcze nie skończyłem (dodaje jedną pastylke do kawy) , wyobraźcie sobie ile cukru potrzebowałbym do poslodzenia dwóch kaw dziennie przez okres roku 🙂 Jak ktoś usiłuje mi powiedzieć że jest gorszy od cukru to pozostaje się śmiać, dwa składniki są złe ale nie ma nic gorszego od cukru! reszta to tylko lobby

  2. My najczęściej pijemy wodę przegotowaną po prostu. Rzadziej sięgamy po herbaty różnego typu, a już od wielkiego dzwonu słodkich napojów (na imprezach). Szkoda, że tak mało ludzi wie, że woda jest tak naprawdę najdrowsza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.